Colossus: Компютърът, който „разби“ нацистките кодове. Щабът на правителствените комуникации на Обединеното кралство публикува анекдотични снимки на Colossus, тайният британски компютър, използван за дешифриране на кодираните съобщения на германската армия и за който се смята, че е помогнал на съюзниците да спечелят Втората световна война.
Британската агенция публикува снимките по случай 80-годишнината от създаването на първия цифров компютър
Съществуването му до голяма степен беше пазено в тайна до началото на 2000 г. Ан Кист-Бътлър, директор на Щаба на правителствените комуникации каза, че снимките са напомняне за „креативността и изобретателността“, необходими, за да се запази безопасността на страната.
„Технологичните иновации винаги са били в основата на нашата работа тук и Colossus е перфектният пример за това как нашите служители са на върха на новите технологии – дори когато не можем да говорим за това“, каза той пред BBC.
Първият Colossus започва да работи от Блечли Парк
домът на британските криптографи, в началото на 1944 г. До края на войната има 10 компютъра , които помагат за дешифрирането на нацистки съобщения .
Оборудван с 2500 клапана и висок над 2 метра, Colossus се нуждаеше от екип от квалифицирани оператори и техници за работа и поддръжка.
За първи път бяха публикувани и чертежи на вътрешната му работа, заедно с писмо, което се позовава на „доста обезпокоителни немски инструкции“, прихванати от компютъра, както и аудио клип на машината по време на работа.
До края на Втората световна война 63 милиона знака от немски съобщения са дешифрирани
от 550 души , работещи на компютрите. На успехите на компютъра се приписва убеждаването на Хитлер, че десантът на съюзниците на 6 юни 1944 г. ще се проведе в Кале, а не в Нормандия, където се случи. Историците смятат, че компютрите са съкратили войната и са спасили много животи.
Въпреки огромното си въздействие, инженерите и криптографите, които са работили по програмата Colossus, са се заклели да пазят в тайна и нейното съществуване е било пазено в тайна почти шест десетилетия. След края на войната осем от 10-те компютъра са унищожени. На инженера, който е проектирал Colossus, Томи Флауърс, е наредено да предаде всички документи, свързани с машината.
Андрю Хърбърт, председател на попечителите на Националния музей на компютърната техника, който се намира в Блечли Парк, каза, че пускането на снимките е още една възможност да се отпразнува трайното въздействие, което Colossus има.
„Технически Colossus беше важен предшественик на съвременния електронен цифров компютър “, каза той.
„Много от онези, които използваха Colossus в Блечли Парк, станаха важни пионери и лидери на британските компютри през десетилетията след войната, често водещи със своята работа“, заключи той.
Източник: BBC / Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят.