Украйна се приближава до фалит и загуба във войната. На 6 януари десетки хора в украинския крайбрежен град Одеса смело се впуснаха в зимните температури и скочиха в Черно море в рамките на християнския празник Богоявление, посветен на кръщението на Христос.
Тази година леденото гмуркане имаше допълнително значение. За първи път разкъсваната от войни страна отбеляза християнския празник по Григорианския календар (6 януари). А не по Юлианския календар (19 януари).
Миналата година Украйна прие закон, с който коледните празници се приравняват към много западни дати. Стъпка, с която още повече се отдалечава от традициите, обичайно спазвани в Русия.
Особено през последните няколко седмици обаче е почти невъзможно да се откъснеш от натрапчивото присъствие на Русия. Която обстрелва с ракети и безпилотни самолети няколко украински града, включително Одеса.
С наближаването на края на 2023 г. Русия предприе най-голямата въздушна атака срещу Украйна от началото на пълномащабната си инвазия. Това беше последвано от друг бараж с почти същия мащаб само няколко дни по-късно.
Интензивността и честотата на нападенията – на фона на съобщенията, че украинската контраофанзива е в застой и че западните поддръжници на Украйна задържат милиарди финансиране – бележи важен поврат във войната.
Това, заедно с огромното пренасочване на световното внимание към войната между Израел и Хамас, кара украинците основателно да се притесняват.
За първи път след пълномащабното нахлуване на Русия дори най-запалените поддръжници на Украйна изразяват загриженост. Особено след втория руски удар през новата година.
„Тази сутрин беше ужасна. Не бяха само безпилотни самолети, но и ракети. И тогава става наистина сериозно, защото не знаехме колко патриотични ракети са ни останали, за да свалим руските ракети“, каза ми Оля Радкевич, приятелка и бивша колежка от ОССЕ в Одеса. „Тук говорим за човешки животи и всички осъзнават, че ако САЩ спрат да ни подкрепят, тези атаки ще станат по-чести и по-тежки“, добави тя. „В днешно време хората са толкова уморени. Можете да видите умората все повече и повече. Колко дълго може да живее човек в такава среда?“
Дори когато Радкевич вечеря с приятели в новогодишната нощ в напразен опит да забрави за войната, руски дрон бръмчи около квартала им. Изисквайки вниманието им и внимателно наблюдение.
Имаше време, когато експертите по сигурността предполагаха, че запасите от оръжия на Русия са на изчерпване. Но Кремъл очевидно е успял да се снабди отново
И сега се съобщава, че използва в Украйна балистични ракети с малък обсег, произведени от неговия съюзник Северна Корея.
Междувременно доставките на безпилотни летателни апарати от Иран изглеждат почти неограничени. На фона на тревожните съобщения, че Иран е прехвърлил технология за производство на още безпилотни летателни апарати в Русия за нов запас. Който е „с порядък по-голям“ от предишните запаси.
Мобилизация: Политически горещ картоф
Тъй като пълномащабната инвазия на Русия наближава две години и изглежда, че няма да има край в близко бъдеще, лидерите на Украйна имат още какво да искат от своите граждани.
Очаква се парламентът да приеме нов закон за мобилизацията. Който може да вкара в битката до 500 000 души повече.
Президентът Володимир Зеленски, който изглежда маневрира, за да се дистанцира от спорния закон, заяви, че той е необходим. За да се облекчат онези, които от месеци се сражават на фронтовете. В откровено политически ход той възложи на военното ръководство, по-специално на главнокомандващия на въоръжените сили Валерий Залужний, който също е смятан за потенциален политически съперник, да обясни на обществеността основанията за това.
Зеленски също така предложи минималната възраст за призоваване да бъде намалена от сегашните 27 години на 25 години.
Промяната на мобилизацията е горещ политически картоф, който малцина лидери се осмеляват да докоснат.
Дори президентът Владимир Путин изчака няколко месеца, преди да подпише първата мобилизация в Русия след Втората световна война.
Въпреки че е невъзможно да се определи точен брой на украинските военни загуби, всеки, който посети военната част на гробището „Личаков“ в Лвов, може да види, че то е разширено почти до максимален капацитет.
Война, водена на много фронтове
Това е война, която се води на много фронтове. В Киев има видимо забавяне на икономическата активност. А разрастващите се белези от войната вече е почти невъзможно да бъдат пренебрегнати.
Минути след като излизат от централната гара, пътниците се сблъскват с фасадата на висока офис сграда, силно повредена от експлозиите. В бистрото в центъра на града, посещавано някога от емигранти, Le Cosmopolite, самотна сервитьорка трябва да обслужи само две маси.
„Хората обедняват и с всеки изминал месец става все по-зле и по-зле“, каза тя.
С опасенията, че двата пакета за помощ от САЩ и Европейския съюз, съответно за 61 млрд. и 52 млрд. долара – са спрени поради политически пререкания, настроението в цяла Украйна стана разбираемо мрачно.
Часовникът тиктака по-силно от всякога
Украйна има огромен бюджетен дефицит и има сведения, че през февруари няма да може да изплаща заплатите в публичния сектор.
Голямото размразяване през 2024 г.?
Но има поне една област, в която Украйна може да се чувства обнадеждена: Руските активи. Миналата седмица Украйна постигна голяма победа, когато ЕС одобри санкции срещу най-големия руски производител на диаманти „Алроса“. И неговия главен изпълнителен директор. ЕС заяви, че компанията, на която се пада 90% от руското производство на диаманти, „представлява важна част от икономически сектор. Който осигурява значителни приходи на правителството“.
Износът на диаманти от Русия възлиза на около 4,4 млрд. долара годишно. От които 1,6 млрд. долара са внос в ЕС. Това може да доведе до значителна дупка във финансирането на военната машина на Путин.
Украйна скоро може да получи печалби от замразените в чужбина руски активи, оценявани на стотици милиарди.
Като се започне с данъчните приходи, събирани от Белгия, където се съхраняват по-голямата част от замразените руски държавни активи. Тези приблизително 2,4 милиарда долара ще бъдат огромна сума за възстановяване или запълване на бюджетната дупка на Киев.
САЩ и западните съюзници работят усърдно по останалите активи, замразени другаде. Разработването на пътна карта, ръководено от САЩ, може да се осъществи дори преди втората годишнина от пълномащабното нахлуване в средата на февруари.
В крайна сметка обаче може да се окаже, че самият украински народ ще трябва да попречи на Путин да постигне целта си за пълно унищожаване на украинската държавност. Когато се чуе, че Украйна ще утрои вътрешното си военно производство през 2023 г. и ще създаде модерни безпилотни самолети сякаш от въздуха, това дава надежда. Че със или без засилена западна помощ Украйна ще победи Русия.
Всеки път, когато това се струва далечна фантазия, е добре да си припопмним какво каза депутатът и ръководител на партията „Голос“ Кира Рудик. Която на 2 януари пострада сериозно от руска атака в апартамента си в Киев.
„Видях толкова много любов и подкрепа, както и хора, които работят заедно, на което обикновено не съм свидетел. Затова всеки път, когато някой каже, че сме изтощени – разбира се, че войната те изтощава. Но имаме ли сили да се борим повече и да застанем един до друг? Абсолютно да.“
Източник – CNN/Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.