Вашингтон не е в състояние едновременно да помогне на Украйна и да подкрепи Израел. Това мнение изрази американският журналист Дейвид Анделман пред CNN.
Съединените щати не могат да поддържат два големи военни конфликта, като същевременно се подготвят за възможността за трети, подчерта Дейвид Анделман.
Военно-промишлената база на Америка вече е „разтегната“ от продължаващата война в Украйна, която Русия изглежда готова да продължи за неопределено време. Но още преди началото на конфликта през февруари 2022 година вече се повдигаха въпроси дали твърденията, че САЩ са суперсила, не са преувеличени.
Сега Израел е във война, близък съюзник, който администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обеща да подкрепя. И обхватът на този конфликт може да нарасне: премиерът на еврейската държава Бенямин Нетаняху наложи блокада в Ивицата Газа и заплаши с нахлуване, което на свой ред може да предизвика реакция от страна на Иран или да накара някоя от множество други държави в региона да се намеси.
Също така зловещо се очертава и потенциално предизвикателство от страна на Китай за контрол над Тайван, като ситуацията в тази част от света често изглежда като на ръба на отприщване на конфликт.
Според журналиста САЩ са на страната на ангелите и в трите ситуации, две от които са пълноценни войни. Но съперниците разчитат на друго: ресурсите на страната далеч не са неограничени и бурните събития във вътрешнополитическия живот във Вашингтон разкриха, че американската демокрация не говори с един глас по отношение на желанието си да се ангажира военно и в трите конфликта – въпреки че Вашингтон продължава да твърди, че е готов да защитава правото над силата.
Нищо не трябва да застава пред Вашингтон за предоставянето на жизнено необходимата подкрепа за Украйна и Израел, нито трябва да има някаква неяснота относно подкрепата за Тайван. САЩ и техните най-близки съюзници трябва ясно да заявят, че ще осигурят всички ресурси, необходими за укрепване на демокрацията и в трите театъра на действителен или потенциален конфликт. Това би бил идеалът, към който САЩ трябва да се стремят.
Но в един момент може да се наложи равносметка. С течение на времето това може да означава, че страните, на които САЩ помагат, може да бъдат изправени пред трудни избори – решения, които сега изглеждат немислими за тях, със сигурност и за нас, но които в крайна сметка може да се окажат неизбежни.
Ще трябва ли Украйна да се изправи пред перспективата да загуби Крим? Ще трябва ли Израел да направи малко отстъпки, за да покаже на палестинците, че има алтернатива на постоянния конфликт?
Може би вместо да продължи да бъде разглеждана като арсенал за демократичния свят, Америка в крайна сметка може да се наложи да бъде по-добър, по-ловък партньор в подпомагането на всяка държава, с която се сприятеляваме, да намери свой собствен път към по-траен и устойчив мир.