Честите кошмари са признак на опасно автоимунно заболяване. Зачестилите кошмари и стресовото събуждане от тях не само нарушават съня и причиняват умора. Халюцинациите и загубата на равновесие през деня са не само страшни. Според международен екип, ръководен от изследователи от Университета в Кеймбридж и Кралския колеж в Лондон, това може да предвещава появата на автоимунни заболявания като лупус еритематозус (SLE).
Важността на разпознаването на тези симптоми се подчертава от съобщенията, че някои пациенти първоначално са били погрешно диагностицирани или дори хоспитализирани с психотичен епизод и/или суицидни мисли, за които едва по-късно се оказва, че са първият признак на автоимунно заболяване.
UK discovers why nightmares and ‘daymares’ are signs of autoimmune disease: Recognizing early symptoms of nightmares and hallucinations could provide an “early warning system” helping doctors to improve care. https://t.co/Pl8misyQxl JPost pic.twitter.com/XA8G0RSBYY
— Jewish Community (@JComm_NewsFeeds) May 22, 2024
Нарушения на съня
В проучването, публикувано днес в eClinicalMedicine под заглавие „Neuropsychiatric prodromes and symptom timings in relation to disease onset and/or flares in SLE“, британски изследователи са анкетирали 676 души, живеещи със SLE, при който имунната система атакува собствените тъкани и органи. Възникналото възпаление може да засегне много различни телесни системи, включително ставите, мозъка, кожата, бъбреците, кръвните клетки, сърцето и белите дробове. Екипът е проследил и 400 лекари-специалисти и е провел подробни интервюта с 69 души, живеещи със системни автоимунни ревматични заболявания, и 50 лекари.
В проучването екипът е попитал пациентите за времето на поява на 29 неврологични и психологични симптоми, които са имали, като депресия, халюцинации и загуба на равновесие. По време на интервютата пациентите са били попитани също дали могат да изброят реда, в който обикновено се появяват симптомите при обостряне на заболяването им.
Един от най-често съобщаваните симптоми е прекъснатият сън, изпитван от трима от всеки петима пациенти, като една трета от тях съобщават, че този симптом се е появил повече от година преди началото на SLE.
Малко под един от всеки четирима пациенти е съобщил за халюцинации, въпреки че при 85% от тях симптомът се е появил едва в началото на заболяването или по-късно. Когато обаче изследователите интервюирали пациентите, те установили, че 60% от пациентите с лупус и една трета с други ревматологични заболявания съобщават за все по-нарушен сън – обикновено ярки и мъчителни кошмари – непосредствено преди халюцинациите си. Тези кошмари често са били изключително страшни, включващи нападение, капан, смачкване или падане.
Пациентка от Ирландия описва кошмарите си като „ужасяващи, като убийства, като сваляне на кожа от хора“.
„Сякаш съм претоварена, така че мисля, че колкото по-голям е стресът в тялото ми, толкова по-ярки и лоши са сънищата“, казва тя.
Пациентите, изпитващи халюцинации, не желаели да споделят преживяванията си, а много специалисти заявили, че никога не са смятали, че кошмарите и халюцинациите са свързани с обострянето на болестта.
Повечето от тях заявяват, че в бъдеще ще разговарят с пациентите си за кошмарите и халюцинациите, съгласявайки се, че разпознаването на тези ранни симптоми може да осигури „система за ранно предупреждение“, която да им помогне да подобрят грижите и дори да намалят времето за престой в клиниката, като предотвратят обострянето на болестта на по-ранен етап.
Водещият автор д-р Мелани Слоун от катедрата по обществено здраве и първична медицинска помощ в Университета в Кеймбридж заяви: „Важно е лекарите да разговарят с пациентите си за тези видове симптоми и да отделят време за записване на индивидуалното развитие на симптомите на всеки пациент. Пациентите често знаят кои симптоми са лош знак, че заболяването им е на път да се изостри, но както пациентите, така и лекарите могат да не желаят да обсъждат психичните и неврологичните симптоми, особено ако не осъзнават, че те могат да бъдат част от автоимунните заболявания.“
Главният автор на изследването продължава: „В продължение на много години обсъждах кошмарите с моите пациенти с лупус и смятах, че има връзка с активността на заболяването им.
Това изследване дава доказателства за това и ние силно насърчаваме повече лекари да питат за кошмарите и други невропсихиатрични симптоми,
смятани за необичайни, но всъщност много често срещани при системния автоимунитет – за да ни помогнат да открием по-рано разрастването на болестта.“
Източник – The Jerusalem Post/Превод:Safenews