Чешмяна, трапезна, минерална, каква вода да изберем? Богатството на видове вода е толкова голямо, че не е изненадващо да се колебаете коя да изберете, коя да използвате за конкретни цели и нужди и каква е разликата между дестилирана и дейонизирана вода, както и между трапезна и минерална.
Докато ключовата разлика между трапезна и минерална вода става все по-известна на масовия потребител с нарастване на употребата на бутилирана вода, то разликата между дестилирана и дейонизирана вода, както и въпросът има ли изобщо разлика между тях, остават загадка за повечето хора.
Какво е дестилирана вода?
Дестилираната вода представлява пречистена вода без замърсители и примеси като хлор и разтворени твърди вещества. Тя може да се консумира, но обикновено намира различно приложение в дома, за което ще поговорим по-късно. Ако пиете дестилирана вода, имайте предвид, че според проучванията и мнението на специалистите, всекидневната системна консумация на само дестилирана вода може да причини повече вреди, отколкото ползи.
Много потребители очакват като пречистена от замърсители вода тя да е здравословна, но в дългосрочен план се оказва, че не е така. Тъй като дестилираната вода има неутрално pH, тя се нарича „пречистена“ вода и наистина е пречистена, изчистена и освободена от съдържанието на различни разтворени вещества.
Какво е дейонизирана вода и каква е разликата между дестилирана и дейонизирана вода?
Дейонизираната вода, подобно на дестилираната е пречистена, премахнати са замърсителите, но са целенасочено отстранени и всички разтворени минерални частици. Целенасоченото отстраняване на минералните частици от дейонизираната вода и начинът, по който това се случва, е една от разликите между дестилирана и дейонизирана вода.
Дейонизираната вода се създава чрез по-задълбочен процес на филтриране и дестилация, при които минералите неминуемо се унищожават. Дестилираната вода също е бедна на минерали, макар да не е изчистена напълно от тях, но това е резултат от самия процес на дестилация – страничен ефект, а не поставена цел.
Ако се колебаете дали може да консумирате дейонизирана вода, то отговорът е положителен, но също не се препоръчва ежедневен прием в дългосрочен план, тъй като, подобно на дестилираната вода, дейонизираната не е най-доброто решение за човешките нужди от питейна вода, поради унищожаването на всички полезни минерали в процеса на дейонизация на водата.
Чешмяна, трапезна, минерална, каква вода да изберем?
Чешмяната вода, макар да не е пречистена до съвършенство, е по-добър избор на вода за пиене от дестилираната и дейонизираната, защото минералите се запазват в чешмяната вода, макар да не са премахнати разтворени твърди вещества и хлор. Хлорът всъщност е полезен за чешмяната вода, тъй като я дезинфекцира. Вероятно поне веднъж сте усетили неприятна миризма на хлор от чешмяната вода след тази процедура по дезинфекция, крайно необходима след ремонт на водопроводната мрежа, преустановяване на водоподаването, проливен дъжд, наводнения и прочие, след които хлорирането на водата с цел дезинфекцията ѝ е крайно необходима.
Докато дестилираната вода се препоръча горещо за някои домакински уреди като ютията, която се нуждае от вода за парата, за автомобила, за стайните растения и за декоративните рибки и по-специално за техния дом – аквариума, то дейонизираната вода намира приложение във фармацевтичната промишленост, производства и индустрия, както и в науката, където е важно да може да се разчита, че експериментите с вода са 100% чисти.
Дейонизираната вода се счита за стерилна и тази нейна стерилност я прави подходяща за редица производства, както и за промишлено почистване. Благодарение на своята чистота, тя не оставя никакви сапунени остатъци или натрупване на котлен камък и е от полза, когато почистването е важно да е 100% идеално. Липсата на минерали при дейонизираната вода до голяма степен обуславя употребата ѝ в промишлеността, тъй като именно липсата на минерали позволява да не се наблюдава корозия на метали.
Дестилираната и дейонизираната вода си приличат, пречистени са от съдържащите се в тях вещества, от минералите, от хлора и твърдите частици, но процедурата да се случи това пречистване е различна. И двете могат да се използват за питейни нужди не системно и постоянно, но другите и популярни начини на употреба се различават – докато дестилираната вода се използва главно в домакинството, дейонизираната намира приложения извън дома.
Източник: actualno