„Червена калинка“ ли е областният управител на София, Вяра Тодева? Бивши и нереализирани депутати, ексченгета, бизнесмени, кариеристи и политически номади. Това са част от областните управители, назначени от сглобката през юни и юли миналата година. Софийският губернатор Вяра Тодева, например, по чиято заповед бе нарязан с флекса Паметникът на Съветската армия, е дългогодишен чиновник, ползвал се с протекции от БСП, ГЕРБ, служебните правителства на Румен Редев и е крайна сметка акостирал в отбора на псевдопартията „Продължаваме промяната”, с който се издига до големия пост.
При Тройната коалиция, доминирана от БСП, Тодева е финансов директор на Държавната агенция по туризъм. Това не е случайно. За разлика от сегашното ѝ битие на либерал и демократ, в миналото тя е закалена с червената партия, пише в. „Филтър“.
Тъстът ѝ Динко Желев не е случаен човек. Той е бизнесмен, висш партиец в БСП и член на контролната комисия на партията, както и член на управителния съвет на Българския антифашистки съюз. Организацията е близка до БСП и в нея участват много активисти на столетницата, както и депутати.
След като червената подводница Тодева подписа демонтажа на паметника, съюзът излезе с остра позиция, в която се казва следното: „След неуспеха на ликвидационните крясъци на незначителна група от яростни русофоби, днес държавата в лицето на областната управа на София прие позорен акт за неговото демонтиране под предлог, че имало опасност от разпадане на фигурите.
Налагат се решения, целящи да ерозират българо-руските отношения“.
Не става ясно дали тъстът на Ваня Тодева се е подписал под нея. Кариерата на пребоядисаната комунистка е във възход и след падането на Тройната коалиция от власт. При ГЕРБ през 2009 г. тя минава на същата служба, но вече в Агенцията по вписванията към Министерството на правосъдието. Издига се до зам.-директор. След това е шеф на дирекция в Министерството на здравеопазването през 2011 г., след това ръководи обществените поръчки на Държавната агенция за електронно управление, която днес е министерство.
При първото служебно правителство на Румен Радев с премиер Стефан Янев Тодева става заместник областен управител на София. Тогава се сближава с Кирил Петков и Асен Василев и става част от екипа на ментето „Продължаваме промяната“ за изборите през миналата година. Не влиза в парламента, но съпартийците й я награждават с пост в изпълнителната власт след съставянето на кабинета с техен мандат.
Тя вече е областен управител и става известна със заповедта за демонтаж на Паметника на Съветската армия. Скоро се очаква това да се случи и с колегата ѝ от Пловдив, който също засега е непознат на публиката, макар и висш чиновник. Това е Илия Зюмбилев-40-годишен преподавател с амбиции в политиката, минал през листите на няколко партии.
Миналата седмица в Общинския съвет на Пловдив беше внесено предложение за демонтаж на паметника на Съветската армия в града, известен като „Альоша“. Внушителният монумент се издига над града повече от този в София, защото е на върха на едно от тепетата.
Илия Зюмбилев не е член на партиите в сглобката, но е лидер на друга – БЗНС. Миналата година той е избран за председател на мястото на бившия военен министър във второто правителство на ГЕРБ Николай Ненчев.
Преди това, през 2019 г., Зюмбилев е кандидат за кмет на Пловдив от листата на БЗНС. Събира „внушителните” 209 гласа и остава на последно място с 0,19% от всички гласоподаватели. Не се отказва от голямата политика и през юли 2021 година е кандидат за депутат. Оглавява листата на Националното обединение на десницата за Пловдив.
Източник: narod
Още новини четете в категория България.