Гъст черен дим над Стара Загора предизвика тревога сред жителите през почивните дни, след като пожар обхвана депо за рециклиране на отпадъци. Огънят е унищожил техника и материали, а властите уверяват, че няма риск за населението в града.
При инцидента са изгорели машини за преработка, пластмаси и кабели. По данни на институциите, токсичният дим не е достигнал до населената част на града.
„Според мен за пожара има две възможни причини, батерия, попаднала в шредера, или флакон с райски газ, който също може да е довел до възпламеняване. За съжаление разделното събиране у нас не е достатъчно ефективно. Работата в депото е била отлична, но една човешка грешка може да има сериозни последици“, коментира председателят на Българската оползотворяваща и рециклираща асоциация Йоана Йончева – Фильова.
Тя посочва, че подобни инциденти се случват и в други европейски държави, включително Германия, където причини за пожари отново често са неправилно изхвърлени батерии.
В момента се водят разговори с други общини за пренасочване на рециклираните отпадъци от Стара Загора.
SafeNews припомня, че измервателните станции не отчитат превишения на допустимите норми, което показва, че обстановката е под контрол.
След големия пожар край Стара Загора: Има ли риск от обгазяване? (ВИДЕО)
Източник: NOVA





