Президентът на САЩ Доналд Тръмп е на прага на решение за удължаване на примирието с Иран, след като в Белия дом се проведе среща на най-високо равнище по въпроса. Макар че според източници от Вашингтон и Техеран страните са близо до споразумение, различията по ключови теми като ядрената програма на Иран и статутът на Ормузкия проток остават нерешени.
Тръмп съобщи в петък сутринта, че в ситуационната зала на Белия дом ще се проведе среща за вземане на „окончателно решение“ относно споразумението. Очаква се то да удължи с 60 дни постигнатото през април примирие, за да даде възможност на преговарящите да постигнат трайно уреждане на конфликта.
Представител на Белия дом каза, че срещата е продължила около два часа, но не уточни дали президентът вече е взел решение.
„Президентът Тръмп ще сключи споразумение само ако то е добро за Америка и не прекрачва неговите червени линии. Иран никога не трябва да притежава ядрено оръжие“, заяви представителят.
По-рано Тръмп заяви, че Иран трябва да отвори Ормузкия проток и да се откаже от възможността да разработва ядрено оръжие – две условия, които Техеран засега не приема.
„Иран трябва да се съгласи никога да не притежава ядрено оръжие или бомба. Ормузкият проток трябва да бъде незабавно отворен, без такси и с неограничен трафик в двете посоки“, написа президентът на САЩ в социалната мрежа „Трут соушъл“.
Друг високопоставен ирански източник, пожелал анонимност, заяви, че евентуалната сделка не засяга ядрени въпроси. Междувременно говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи каза пред държавната телевизия, че решенията относно управлението на Ормузкия проток трябва да бъдат вземани от Иран и Оман.
Според агенция Фарс протокът ще бъде отворен при условията на Техеран, след като САЩ прекратят блокадата срещу иранските кораби. Агенцията твърди още, че споразумението предвижда деблокиране на 12 млрд. долара замразени ирански активи.
Новината за възможно споразумение доведе до спад в цените на петрола и ръст на борсовите индекси в петък.
Източник: БТА





