Готвят актуализация на данъчните оценки на имотите, която ще се повтаря на всеки две две години. В София догодина данък сгради може да скочи 2-3 пъти, ако това бъде прието. Това съобщи зa SafeNews икономист и бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор Румен Гълъбинов. „Чака ни голямо сурвакане“, предупреждава той.
Според прогнозата му ако предложението мине, то от следващата година е много вероятно данъкът върху недвижимите имоти доста да се увеличи.
„Ако паралелно с това се увеличи и таксата смет, то ни чака голямо сурвакане“, казва той.
Преди дни в интервю за медията той обясни какви ще са последствията от вдигането и на данък сгради.
Вдигането на данъчните оценки ще вдигне и самите годишни суми, тоест основата, върху която се изчислява процентно данъка. Това респективно води до увеличение на данъчната тежест за всички собственици на имоти. А в България над 80% от населението има собственост на някакви имоти”, каза той. Но главният проблем според него “е в тайминга на съобщаване – той като че ли е малко закъснял”. И това, смята експертът, трябва да даде отглас в обществената нагласа.
Защо сега, а не преди изборите?
Защото, освен икономически, тук има и политически момент. Той е свързан с това, че огласяването на решението именно сега, е недотам коректно от гледна точка на потребителите, каза Гълъбинов.
Според експерта, ако основата на данъчната ставка се вдига на всеки 2 години, както се предлага, тоест общините на 2 години да си актуализират тези данъчни оценки, то ние не бихме могли и да предположим докъде може да стигне това нещо.
Защото е ясно, че има разминаване между данъчната оценка на имотите и между пазарната им стойност. Но колко във времето ще бъде намалена тази разлика, ние не бихме могли да предполагаме. Но във всички случаи това ще доведе до по-голямо данъчно натоварване на собствениците на имоти, смята Румен Гълъбинов.
По думите му, това е разбираемо от гледна точка на факта, че общините имат нужда от повече приходи. “Но общините имат и други източници. Например това, че се вдигна прага на регистрация по ДДС – всички фирми, които имат до 100 000 лева годишен оборот могат да минат на патентен данък и да си го плащат в общините. Ето това е един допълнителен приход за общините. Тоест има варианти да се подпомогне събираемостта на данъци в общините и по друг начин, а не само с увеличение на Местни данъци и такси”, каза той.
Още новини четете в категорията България.