Брюксел иска да победи Пентагона в играта за продажба на оръжия. Politico имаше достъп до документа на Европейската комисия. Брюксел, пише вестникът, обмисля как европейските правителства могат по-лесно да продават оръжия. Както правят американците, добавяйки, че в разгара на войната в Украйна правителствата на ЕС значително увеличиха военните разходи. Но доходоносните оръжейни сделки често отиваха при американските отбранителни изпълнители за сметка на ЕС.
За да си възвърне инициативата, Европейската комисия издига перспективата за копиране на схемата на САЩ за чуждестранни военни продажби (FMS). Система, в която Пентагонът извършва тежката работа по осигуряване на продажбите на оръжия. Като използва комбинация от индустриална мощ на САЩ и политически предимства на връзки с Вашингтон.
Европа няма еквивалент – което поставя големи компании в ЕС като Airbus, Leonardo и Thales в неравностойно положение. Европейската комисия се опитва да разбере как да промени това. Според консултативен документ от осем страници, с който Politico се запозна.
„Трябва ли да се обмисли европейски еквивалент на схемата FMS на САЩ. Надграждаща се върху междуправителствени схеми, за подпомагане на доставките от Европейската отбранителна технология и индустриална база от държавите-членки на ЕС и подкрепа за партньори, включително Украйна?“, се казва в документа.
Ако да, как трябва да работи такъв механизъм?“
В началото на 2024 г. се очаква комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон да представи Европейска отбранителна индустриална стратегия.
Тя ще помогне за подкрепа на Европейската отбранителна технологична и индустриална база (EDTIB).
Консултативният документ е един от петте документа, които са изпратени на националните делегации, за да обмислят и изразят своите виждания за това как трябва да изглежда стратегията.
Politico съобщи по-рано за първия документ, който предоставя широк преглед на основните проблеми, които Брюксел иска да разгледа както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето.
Схемата FMS позволява на правителствата да купуват директно от Вашингтон, без да се налага да минават през отбранителни компании. Това може да ускори доставките на оборудване, използвайки запасите на Министерството на отбраната на САЩ.
Според проучване, посочено в документа на Комисията, 95 процента от европейските покупки на американско оборудване от началото на войната са направени чрез схемата FMS. Те са на обща стойност над 60 милиарда долара.
Планът на ЕС FMS все още е в много предварителен етап и дали ще види бял свят ще зависи от обратната връзка от страните от ЕС.
ЕС е в много по-трудно положение от САЩ поради плетеницата от юрисдикции между Брюксел и страните членки.
Консултативният документ показва, че Брюксел е наясно с конкурентното предимство, дадено на американските отбранителни изпълнители. И се стреми да даде същия тласък на европейската индустрия. Като гарантира, че договорите между правителството също ще станат норма на континента.
Големият дял на американските оръжия в европейските договори за отбрана е постоянен проблем, който Европейската комисия определи като основен приоритет.
„Аз се боря европейските страни да купуват европейско“, каза Бретон пред Le Figaro тази седмица.
През октомври правителството на САЩ обяви планове да продаде ракети на стойност над 1,5 милиарда долара на европейски страни чрез схемата FMS. По-рано този месец Министерството на отбраната на САЩ също одобри продажбата на Румъния на основни бойни танкове M1A2 Abrams на стойност 2,5 милиарда долара.
Във вторник изпълнителните директори на Airbus и Saab призоваха европейските правителства да станат по-малко зависими от американските оръжия.
В своя документ Комисията посочва дългите и сложни процеси на закупуване като основен недостатък за европейците. Които в крайна сметка предпочитат „готови поръчки от трети страни“.
„Сравнително използването на услуга на едно гише, която предлага бързи решения за доставка на готово оборудване, се счита за много по-лесно от стартирането на паралелен процес на доставка в рамките на ЕС“, се посочва в документа.
Наистина системата FMS на САЩ позволява на правителствата да изградят стратегически отношения със САЩ.
Но също така, най-важното, да придобият част от закупеното оборудване по-бързо. Схемата предвижда някои от продадените артикули да бъдат взети директно от запасите на Пентагона.
Тъй като европейските страни се стремят да се превъоръжат след нахлуването на Русия в Украйна, бързината е от съществено значение. А бързите доставки дават на базираните в САЩ компании значително конкурентно предимство пред техните европейски конкуренти.
Европейската комисия намеква в документа, че търси начини за изграждане на запаси и в Европа. (Комисията няма да притежава акции и държавите от ЕС ще останат да управляват).
ЕС има опит да използва пазарната сила на една от най-големите икономики в света по въпроси като позволяване на комбинирани покупки на природен газ. Или поемане на водеща роля в закупуването на ваксини срещу COVID, но не го направи в отбраната.
Още новини четете в секция Свят.