Грандиозен скандал с държавни пари се разгаря около Българската агенция по безопасност на храните, след като вътрешен одит е разкрил съмнения за огромни злоупотреби при дезинфекцията на ферми след епидемията от шарка по овцете и козите в Пловдивско.
Става дума за стотици хиляди левове, платени за обработки на обекти, при които според проверяващите има драстични разминавания между реалните и отчетените площи.
Фирма отчела „бомбастични“ квадратури
Одитът е обхванал четири огнища на заразата в Дълбок извор, Садово, Скутаре и Ръжево Конаре. Договорът за дезинфекция бил сключен от директора на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров с частната фирма „Пест Проект Про“ ООД. Само за три от обектите компанията е получила близо 922 хиляди лева.
Обор от половин декар „станал“ над 10 000 квадрата
Особено фрапиращ е случаят в Скутаре. Собственикът Иван Иванов заявил за обработка 574 квадратни метра, но фирмата отчела цели 10 964 квадрата. За това била издадена фактура за над 39 хиляди лева. Мъжът изгубил 50 овце след евтаназията на стадото.
„Получих по 320 лева на животно, а моите овце бяха от породата „Маришка вакла“, която под 400 евро не може да бъде купена“, разказал стопанинът.
Подобни разминавания има и в Ръжево Конаре. Там собственичката Павлина Спасова заявила общо около 3500 квадрата площи, а фирмата отчела обработка на 13 376 квадрата и издала фактура за над 84 хиляди евро.
Пред „24 часа“ жената заяви: „Сама наех техника, за да извозя отпадъците. Струваше ми около 1000 лева.“
Одиторите открили фекалии и мръсотия
При проверките в част от стопанствата одиторите открили видими замърсявания — засъхнали фекални маси, тор и остатъци от фураж. Това поставило под сериозно съмнение дали въобще е извършена ефективна дезинфекция.
Сигнал до прокуратурата
Заради констатациите е сезирана лично и.ф. главен прокурор Ваня Стефанова.
Според одитния доклад има данни за:
длъжностно присвояване,
безстопанственост,
престъпления по служба,
документни измами.
Ветеринарни лекари коментирали, че именно при дезинфекциите най-лесно могат да се правят измами.
„Може да са изсипани 200 литра препарат, а може и 2 тона“, обясняват медици.
Шефът на ОДБХ: „Не мога да коментирам“
Потърсен за коментар, д-р Чавдар Чавдаров заявил единствено: „Не съм на работа от месец.“
След което отказал повече обяснения и затворил телефона.
А междувременно стопаните, загубили животните си, още не могат да преживеят трагедията — докато около милион лева за „дезинфекция“ вече се превръщат в нов огромен скандал.
Източник: 24 часа





