Тръмп смята, че Путин е негов приятел. Руснаците обаче показаха обратното по унизителен начин.
Измина само една седмица от изборния триумф на Доналд Тръмп, а руският президент Владимир Путин – един от силните лидери, на които Тръмп се възхищава най-много – вече му разбърка ходовете. Първо, Путин изчака два дни, преди да поздрави Тръмп за победата му. Човек може да си представи как Тръмп получава телефонни обаждания от кланящи се лидери от цял свят – украинския Володимир Зеленски, израелския Бенямин Нетаняху, Махмуд Абас от Палестинската автономия, шефа на НАТО, европейските държавни глави – и в същото време си блъска главата за човека, от когото се възхищава публично и частно през последните осем години: Кога Владимир Путин ще се обади?!
След това, в отговор на твърдението на Тръмп, че по време на телефонния им разговор той е помолил – а според някои твърдения и предупредил – Путин да не ескалира войната в Украйна, говорителят на Кремъл отрече двамата изобщо да са разговаряли по телефона. (Путин отправи закъснелите си поздравления на пресконференция.)
Не се знае кой казва истината – практика, за която никой от двамата не се ползва с отлична репутация.
Но така или иначе, през следващите няколко седмици, когато Путин заповяда на 50 000 новобранци (включително 10 000 внесени севернокорейски войници) да се впуснат в следващото буйство – да изтласкат украинските войници от тънкото парче руска територия, което държат, а след това да си върнат земята отвъд границата в провинция Донбас – той може да каже на оплакващия се Тръмп, че не си спомня за такъв разговор. Ако Тръмп си мисли, че Путин действително ще се въздържи от засилване на атаките срещу Украйна като приятелска услуга … е, може би нашият някогашен и бъдещ президент ще получи урок за границите на личните отношения пред лицето на предполагаеми национални интереси в началото на втория си мандат.
Последният обрат в тази сага дойде в понеделник, когато шефът на руското разузнаване Николай Патрушев направи следния коментар в интервю за московския вестник „Комерсант“:
„Предизборната кампания приключи. За да постигне успех на изборите, Доналд Тръмп разчиташе на определени сили, към които има съответните задължения. Като отговорна личност той ще бъде длъжен да ги изпълни.“
Това е умопомрачителна психологическа война!
Руснаците по същество казват на Тръмп: „Ние те поставихме на поста. Сега е време да ни се отплатиш.“
Това накара ли Тръмп да се замисли: Какво, по дяволите, става?
Установено е, че в края на тазгодишната кампания за президентските избори руснаците създадоха и разпространиха фалшиви видеоклипове, които имаха за цел да отклонят избирателите от вицепрезидента Камала Харис. Един такъв видеоклип претендираше, че показва как гласуват нелегални имигранти от Хаити. (ФБР, директорът на националното разузнаване и главната агенция за киберсигурност направиха рядко срещано съвместно изявление относно това твърдение, като предупредиха, че тези видеоклипове са фалшиви и с руски произход.) Руснаците също така телефонираха за бомбени заплахи в избирателни секции в чернокожи квартали, които са склонни да подкрепят кандидатите на демократите.
Въпреки това няма доказателства, а и никой не е твърдял, че Тръмп или служителите на кампанията му са заговорничили или са знаели нещо за тези видеоклипове или бомбените заплахи. Ако Тръмп наистина е имал някакво участие или ако Русия притежава някаква друга форма на компромат (компрометиращ материал) за Тръмп, съобщението на Патрушев представлява изключително сериозна заплаха за изнудване, отправена публично към новоизбрания американски президент.
Ако Тръмп не е бил замесен в тази авантюра, гамбитът на Патрушев показва – някои биха казали, че потвърждава – че основната цел на Русия във всички тези дезинформационни начинания е да посее хаос, да породи недоверие и да отслаби демокрацията в западните страни, особено в САЩ, независимо от това кой е президентът.
Какво прави Тръмп по отношение на тази кампания – дали е напълно наясно с нейния обхват и дълбочина – все още не е известно.
Неговата външна политика, която той многократно ясно е изразявал, е насочена към сближаване с Русия на Путин. На пресконференция в Хелзинки по време на първия си мандат той заяви, че вярва по-скоро на Путин, отколкото на собствените си разузнавателни агенции по въпроса дали Русия се е намесила в изборите през 2016 г. В по-широк план Тръмп се отвращава от многонационалните съюзи, особено от НАТО. Той смята, че американската военна помощ за Украйна е прахосване на пари; не харесва много украинския президент Володимир Зеленски, определяйки го като „търговец“, и несъмнено остава огорчен от ролята, която техният „красив телефонен разговор“ изигра в първия процес за импийчмънт. (Това беше разговорът, в който Тръмп се опита да задържи доставката на американски противотанкови ракети, докато Зеленски не се съгласи да изкопае мръсотия за Хънтър Байдън).
Цялото MAGA крило на Републиканската партия – тоест Републиканската партия – подкрепя желанието на Тръмп да поднови добрите си отношения с Русия, за да може да преследва истинския противник на Америка – Китай на Си Дзинпин.
Първите няколко от номинираните за членове на кабинета на Тръмп – републиканецът Майк Уолц за съветник по националната сигурност, сенаторът Марко Рубио за държавен секретар и републиканецът Елис Стефаник – всички споделят тази гледна точка. Скоро след победата си Тръмп направи коментар в Туитър, че бившият държавен секретар Майк Помпео и бившият посланик в ООН Ники Хейли, които са лобирали за висш пост, няма да имат място в неговата администрация. Хейли беше извършила непростимия грях да се кандидатира срещу Тръмп на първичните избори, но освен това и тя, и Помпео подкрепяха – и все още подкрепят – увеличаването на военната помощ за Украйна. Така че те са аут. Може само да се чудим какво ще направи Тръмп – дали ще промени позицията си, дали е способен да промени позицията си – когато осъзнае, ако осъзнае, че Путин не му е приятел. Тръмп със сигурност не трябва да се държи така, сякаш е такъв.
Източник – Slate/Превод:SafeNews