Симптомите са главоболие, замаяност, учестен сърдечен ритъм, повръщане и недостиг на въздух. После започват припадъци, спад на кръвното налягане, загуба на съзнание и смърт.
Така отровените с цианид си отиват от този свят. Такива престъпления може и да изглеждат като извадени от роман на Агата Кристи, но всъщност са съвсем реални.
Това научиха наскоро от първа ръка в Тайланд. В края на миналия месец полицията арестува бременната 36-годишна Сарарат Рангсивутапорн. В рамките на следващите дни тя бе обвинена в отравянето на 12 души, а след това – на още трима.
Случаят потресе тайландското общество, но намери и световен отзвук. Не се среща често подобен заподозрян. А и механизмът на извършване на престъпленията не е сред най-типичните.
Полицията в Тайланд започва разследване след жалба от майката и сестрата на починалата Сирипорн Кануонг. Тази 32-годишна жена умира внезапно след като припада близо до бреговете Меконг. Починалата е отишла там заедно със Сарарат, за да участват в традиционен за тайландците ритуал – т.нар. освобождаване на животни, в случая риби. Местните вярват, че пускането на животни на свобода носи късмет. Имат и други подобни ритуали – например даряването на будистки храмове. Обикновено в събитието участват близки хора, а след това се ходи на ресторант.
След ареста на Сарарат разследващите започват да сглобяват пъзела, тъй като това е поредният такъв случай. Сега полицията говори за общо 15 отровени, като само един е оцелял. Общото между всички тях е, че са давали пари на заподозряната. Според полицията тя е била затънала в дългове и се мъчела да излезе от ситуацията.
Засега не е ясно кога и защо Сарарат е решила да ликвидира кредиторите си. Първото документирано отравяне е от 2015 г. След това броят на жертвите започва да расте.
Механизмът на извършване на престъпленията е еднакъв, твърдят разследващите. Обикновено жертвите са яли храна или са изпили някаква напитка, в която има цианид. Симптомите им започват скоро след това, а Сарарат всеки път е с тях, но успява да изчезне навреме от мястото. Присъствието й е едно от най-важните съвпадения по това разследване – винаги тя е последната, с която са били видяни жертвите.
И почти винаги взима по нещо със себе си – дали ще е кола, която впоследствие продава, бижу или някаква друга ценност. След последното отравяне например изчезва марковата дамска чанта на починалата. Тази вещ се оказва ключова за разследването. Сарарат прави грешката да я запази, което се превръща в доказателство срещу нея.
Историята обаче става още по-заплетена, когато в нея е намесен и бившият съпруг на Сарарат, който е полицай. Формално те са разведени, но продължават да поддържат близки отношения. След отравянето на Сирипорн бившите съпрузи посещават семейството на мъжа. Сарарат носи изчезналата дамска чанта на отровената, както и други ценни вещи. Вместо да я унищожи тя я дава на родителите на бившия си мъж и ги моли да я изпратят на адреса му. От там той ги изпраща на друг човек, който пък ги препраща. Едва четвъртият в тази редица се усъмнява, че има нещо нередно и дава вещите на полицията. Така те се превръщат в доказателство. Бившият съпруг на Сарарат пък скоро след това е арестуван и обвинен като съучастник и укривател.
Един от най-важните въпроси в това разследване е за произхода на отровата. Бидейки опасно химично вещество, цианидът би следвало да не се продава свободно, а търговията да е подложена на строг контрол. На книга нещата стоят точно по този начин, но в реалността ситуацията е малко по-различна.
Проверявайки как и откъде е дошла отровата, полицията стига до фабрика в покрайнините на Бангкок. Оказва, се Сарарат не е единственият техен клиент. Разследващите стигат до доказателства за поне 100 души, които са купували оттам чрез интернет поръчки.
Най-интересна е историята на известна в Тайланд актриса, която се оказва сред купувачите. След като е задържана, тя обяснява, че купила веществото, за да трови варани (вид голям хищен гущер), тъй като я било страх, че ще нападнат кучето й. Така и не успяла да използва цианида. Тя се отърва без обвинение, поне засега.
Полицията в Тайланд многократно заяви, че освен бившият съпруг на Сарарат, вероятно обвинения ще получат и други съучастници. Засега това не се е случило. Междувременно обаче започна сериозно проучване на финансите и банковите сметки на обвиняемата. Тя се е представяла за бизнес дама, която набира инвестиции за различни начинания. От полицията откровено ги наричат схеми тип „пирамида“.
В хода на проверките е установено е, че Сарарат е имала около 180 сметки, които е използвала за хазартни залагания онлайн. В тях е имало малко над 2,2 млн. долара. Сарарат е залагала ежедневно и е имала големи дългове, твърди полицията. Именно към част от тези сметки отровените са превеждали пари.
Този случай е далеч от приключване. Но той е рядък първо заради начина на извършване на престъпленията. И, второ, защото серийният убиец е жена. Статистиката сочи, че в повечето случаи такива престъпления се извършват от мъже.