Най-вероятно войната ще продължи, докато САЩ не осъзнаят, че нямат монопол по отношение на инициативата при воденето на преговорите с Русия. Американците искат първо да бъде прекратен огъня и след това да се търси нормализация от по-високо ниво. Руският подход е диаметрално противоположен на американския. Първо да се регулират фундаменталните причини за конфликта, дългосрочни гаранции за сигурност и чак след това спиране на огъня. Това разкрива в свояй анализ международният наблюдател Боян Чуков, разглеждайки обстойно гледните токи на двете страни.
SafeNews публикува целия анализ без редакторска намеса:
Предложението на Путин да „работи със САЩ“ при експлоатацията на руски редкоземни и минерални ресурси както в Русия, така и в Донбас предизвика негативни реакции в част от руското общество. Особено сред воюващите руснаци на фронта. Путин бе обвинен, че е продал Русия в замяна на замитане на войната под килима. Паралелно на това мнение има и друго, което твърди, че Путин е ненадминат държавник и протяга ръка за приятелство с цел позициониране на Русия като приятелска и готова за сътрудничество държава.
През годините Путин е изградил своя образ на личност, която е податлива, любезна, сътрудничеща и неотмъстителна.
Реалната позиция на Русия се озвучава от по-ниските нива на руската държавна администрация. Последната изразява директните претенции и позиции. Например: Външният зам. министър Рябков обясни, че Русия няма представа какво е предложението на САЩ и двете страни все още не са по-близо до някакво „мирно споразумение“. Рябков отбеляза, че руската страна е регистрирала желанието на Вашингтон за бързо разрешаване на кризата. Считам, че все още е прекалено рано да се правят бравурни окончателни изводи за резултатите от преговорния процес. В повечето случаи те вземат желанията за реалност и са с очевиден пропаганден релеф в една или друга посока. Не е случайно, че Лавров в Турция заяви, че прекратяването на огъня ще бъде позволено да се случи само след като САЩ и Русия се споразумеят по всички фундаментални условия, които засягат пряко „основните причини за конфликта“.
По-ясно казано, да се вземат предвид всички последствия от разширяването на НАТО на Изток след падането на Берлинската стена.
Американската страна в лицето на Institute for the Study of War стига и по-далеч. Твърди, че Русия е „отхвърлила“ вече възможността за прекратяване на огъня при всякакви други условия, различни от пълна капитулация на Киев. Накрая, поведението на Путин в този момент се оценява нееднозначно. Една част от руснаците го оценяват като прекалена податливост, която граничи с раболепие на фона на неговите прозападни пристрастия. И не мотивира допълнително бойците, които умират на фронта. А убитите руснаци във войната, съгласно някои последни оценки, са не по-малко от около 100 000 (?) човека.
Подходът засега на руснаците и американците към преговорите е взаимно изключващ се.
Американците искат първо да бъде прекратен огъня и след това да се търси нормализация от по-високо ниво. Руският подход е диаметрално противоположен на американския. Първо да се регулират фундаменталните причини за конфликта, дългосрочни гаранции за сигурност и чак след това спиране на огъня. При тази ситуация най-вероятно войната ще продължи, докато САЩ не осъзнаят, че нямат монопол по отношение на инициативата при воденето на преговорите с Русия.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
