Прокуратурата на Босна и Херцеговина планира забрана на политическата дейност на президента на Република Сръбска Милорад Додик, съобщава „Nova.rs“, цитиран от БГНЕС.
Това се случва след като тя повдигна обвинителен акт срещу президента на Република Сръбска и директора на официалния вестник Милош Лукич. Междувременно адвокат Горан Петрониевич инициира сформирането на Съвет по защита, който ще се занимава със случая на Додик и Лукич. Както посочва Петрониевич, споменатият съвет ще потърси правна помощ и в чужбина.
Прокуратурата на Босна и Херцеговина повдигна обвинителен акт срещу Додик и Лукич за неизпълнение на решенията на върховния представител Кристиян Шмид, припомня БГНЕС. На 9 юли Прокуратурата на Босна и Херцеговина сформира екип от трима прокурори след публикуването на указа на президента Милорад Додик в Официалния вестник на Република Сръбска относно неспазването на решенията на Върховния представител. В указа се посочва, че решенията на Службата на върховния представител в Босна и Херцеговина вече не се публикуват и следователно не се спазват в Република Сръбска, както и че решенията на Конституционния съд на Босна и Херцеговина вече няма да се прилагат на територията на Република Сръбска.
Шмид отмени тези решения, но те бяха публикувани в Официален вестник, ръководен от Милош Лукич, след указ на президента на РС Милорад Додик. След това Шмид наложи промени в Наказателния кодекс на Босна и Херцеговина, които направиха неизпълнението или неспазването на неговите решения криминално престъпление, за което се предвижда наказание до 5 години затвор и прекратяване на всякаква длъжност на ниво управление. Въпреки че все още не са известни всички подробности по обвинението, порталът „Аваз“ съобщи, че заедно с обвинението прокуратурата на Босна и Херцеговина е предложила на съда мярка за забрана на политическа дейност за Милорад Додик. Следователно според всичко изложено Додик е заплашен от присъда от 5 години затвор и налагане на мярка за забрана за политическа дейност, ако съдът на Босна и Херцеговина реши така.
Кабинетът на Додик оцени обвинението като „директен опит“ за „отмяна“ на институциите на Република Сръбска. Додик каза, че след подобен ход на прокуратурата на Босна и Херцеговина „планира да информира сръбския народ какво му предстои и че ще извърши максимално хомогенизиране на сръбския народ и Република Сръбска“.
„След срамното обвинение на прокуратурата на Босна и Херцеговина смятам да информирам сръбския народ какво му предстои и ще извърша максимално хомогенизиране на сръбския народ и Република Сръбска. Приканвам всички хора да се съберат около институциите на Република Сръбска – президента, Народното събрание и правителството, защото те защитават РС, нейните права и собственост“, каза Додик.
Целият натиск, оцени той, има за цел да отслаби доверието на сръбския народ в институциите.
Адвокат Горан Петрониевич, че е сформиран съвет, който ще се съсредоточи върху действията на Кристиян Шмид през следващите седмици.
„Сформира се екип или съвет, както го нарекохме, който ще се състои предимно от юристи, преофесори по право и дори общественици, които ще третират проблема от различни аспекти. Преди всичко юридически, а след това и политически. Доколкото знам, Кристиан Шмид не е върховен представител, както и да се представя. Той не е утвърден в Съвета за сигурност и не може да бъде висш представител“, каза Петрониевич.
По думите му съветът ще търси реакция от ООН.
„Мисля, че тук направиха грешка, защото отвориха кутията на Пандора. Обявиха Шмид за върховен представител, но той не е. Сега отиват по-далеч и създадоха горещ проблем. Додик е, така да се каже, абсолютно маловажен в тази ситуация, той е просто оправдание, както и Лукич, срещу когото също има повдигнато обвинение“, обясни адвокатът.
Президентът на Република Сръбска нееднократно заплашва с отцепване от БиХ, като за никого не е тайна, че го прави с подкрепата на сръбския президент Александър Вучич. Додик е поставян и в черния списък на САЩ два пъти, а когато Вашингтон постави наскоро в списъка и най-близкият човек на Вучич, директора на Агенцията за сигурност и информация (БИА) на Сърбия Александър Вулин, той просто заяви: „Добре дошъл в клуба, братко!“.
В края на юли Съединените щати наложиха санкции на четирима босненски сръбски официални представители заради ролята им в насърчаването на приемането на закона, който според тях подкопава Дейтънското мирно споразумение. Законът, подписан от босненския сръбски лидер Милорад Додик по-рано този месец, на практика позволява на сръбския ентитет в страната, известен като Република Сръбска (РС), да заобикаля или пренебрегва решенията, взети от международния пратеник на балканската страна. Посолството на САЩ в Сараево осъди приемането на закона от Додик, наричайки този ход „противоконституционен и умишлено посегателство върху Дейтънското мирно споразумение“.
Длъжностните лица, посочени от Министерството на финансите на САЩ, са председателят на Народната скупщина на Република Сръбска Ненад Стевандич, министър-председателят на РС Радован Вишкович, както и министърът на правосъдието на РС Милош Букейлович. Сръбският член на председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович също беше посочена. На Стевандич, Вишкович и Цвиянович се приписва заслугата да поискат свикване на специална сесия на националното събрание за гласуване на „подстрекателското законодателство“, а Букейлович представя закона от името на правителството на РС, отбелязва американското министерство на финансите.
„Това действие застрашава стабилността, суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина и трудно постигнатия мир, залегнал в основата на Дейтънското мирно споразумение“, заяви заместник-министърът на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване Брайън Нелсън.
В отделно изявление говорителят на Държавния департамент Матю Милър добави, че законът застрашава перспективите на страната за интеграция в евроатлантическите и европейските институции.
Босна е управлявана от неработеща административна система, създадена по силата на Дейтънското споразумение, което успя да сложи край на конфликта през 90-те години на ХХ век, но до голяма степен се провали в осигуряването на рамка за политическото развитие на страната. В съответствие със споразумението Босна е разделена на две части – мюсюлманско-хърватска федерация и Република Сръбска. Двете образувания са свързани със слабо централно правителство.
Според Даниел Сървър, професор в Училището за напреднали международни изследвания на университета „Джонс Хопкинс“, Милорад Додик е пълномощник на Русия и прави всичко възможно да отреже всякаква отговорност към правителството на „държавата“ в Сараево.
„РС на Додик и Сърбия на Вучич няма доброволно да прегърнат Запада. САЩ, Великобритания и ЕС ще трябва да лишат РС от всички западни фондове, за да сложат край на сепаратистките амбиции на Додик. Те също така ще трябва да свалят имунитета на Сърбия срещу критики от Вашингтон и Брюксел“, заяви той.
Според сръбският политическият анализатор Драгомир Анджелкович обаче Додик вече не може да разчита на Вучич, тъй като личните политически интереси на сръбския президент надделяват над интересите на сръбския народ в Република Сръбска.
„Вучич подкрепя Шмид, въпреки че няма легитимност, защото не е избран от Съвета за сигурност. В същото време Вучич гледа на Додик като на неприятен партньор, защото създава проблеми в отношенията му със Запада“, заключи анализаторът.