Боршош и Костадин Ангелов се връщат като министри? Хиперактивният в последните месеци ексминистър Костадин Ангелов вероятно ще се завърне триумфално на поста здравен министър. И ще смени Христо Хинков, който е един от сигурните кадри, които ще си тръгнат при ротацията. Това споделят запознати с бъдещите рокади. Въпреки че Мария Габриел мълчи и отказва да споменава каквито и да е имена, някои кандидат-министри се спрягат усилено от политиците.
Твърди се, че Мирослав Боршош също почти сигурно влиза в кабинета Габриел като културен министър, като замени Кръстю Кръстев.
Говори се, че с креслото ще се раздели и министърът на спорта Димитър Илиев. Най-вероятно аут ще е и спорната Зарица Динкова (миинстър на туризма). Както и социялният министър Иванка Шалапатова.
Що се отнася до Кръстю Кръстев, той е един от най-атакувините и мнозина го обвиняват, че не е свършил почти нищо по време на министерстването си. Бившият директор на Пловдивския театър не надигна глас за рекордно ниския бюджет за култура при актуализацията миналото лято. Културни дейци го обвиняват, че не ги е защитил по никакъв начин. И са категорични, че не могат да го приемат за министър. Заради това и ГЕРБ смятат да го сменят след ротацията. А техният кандидат Мирослав Боршош е уважавано име в тези среди и се очаква да бъде добре приет.
ГЕРБ все още не казват фаворита си за Министерството на спорта. Ясно е само, че няма да е Красен Кралев, който се цели в шефското кресло на БФС.
Как ще стане ротацията
Идеята е кабинетът „Денков” да подаде оставка. Като до начин за предаване на щафетата се стигна, след като ПП-ДБ отказаха да подкрепят кабинет с мандат на ГЕРБ-СДС и партията на Борисов се съгласи да подкрепи т.нар. „Добри сили”. Вероятно сега нагласата е, че те – ДС – ще последват примера им.
После президентът трябва да връчи мандата на ГЕРБ като първата политическа сила. Която трябва да предложи състав на Министерския съвет за гласуване от парламента. Разбира се, съществува и възможността това да не бъде прието. Което означава, че мандатът пак ще получат ДБ/ПП. Но към момента няма индикации да вървим към този сценарий.
ГЕРБ държаха на по-улеснен начин чрез подписването на документ, касаещ общото управление, но ПП и ДБ се дърпаха от такъв „брак по сметка”. Въпросът с чий мандат ще се осъществи ротацията също е сред често задаваните. Преди броени дни председателят на Народното събрание Росен Желязков заяви, че следващото правителство ще бъде с мандата на ГЕРБ. А ако това не се случи, няма да има и ротация.
От своя страна Христо Иванов от ДБ се измъкна, че няма уговорен точен начин, нито е казано, че задължително новото правителство трябва да е с мандат на ГЕРБ. По думите му тепърва предстоят не просто разговори, а преговори.
В следващите седмици се очаква всички въпроси да бъдат изчистени. И да бъде уточнено окончателно как ще стане предаването на властта. Макар и посочените изявления (на Желязков и Иванов) да пораждат някои съмнения, все пак, поне на този етап на отношения в сглобката, не се очаква да се стигне до непредвидени ситуации.
Източник – Лупа
Още новини четете в секция България