Вече четвърта година хаосът продължава – правителство няма. А каквото и да се направи в службите или в МВР, може веднага да се обяви като политически поръчки. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов
По повод обискирането на имоти на Румен Гайтански – Вълка, той посочи:
„Станах кмет, когато се опълчих срещу Вълка. Нямам информация какво се случва към днешния ден с разследването“.
Борисов подчерта, че когато парламентът излиза в предизборна кампания или ваканция, може би и всички прокурори и съдии трябва да почиват. По думите му политиците се страхуват от обвинения в политически поръчки.
Разширяването на „Чирен“ е от изключителна важност.
„Дано не е направено нещо, което може да компрометира този процес. Когато купувах 20% от газовия терминал край Александруполис, изцяло на българите, то пряко беше свързано с корабите втечнен газ и съхраняването му в Чирен, коментира Борисов проверката на Европрокуратурата в „Булгартрансгаз“, след което ресорният министър спря днес договора за разширението на „Чирен““, каза още Борисов.
След това изказване журналист прекъсна Борисов, търсейки мнението на застаналия зад него Делян Добрев за казуса. Това разсърди лидера на ГЕРБ и той прекъсна изявлението си, давайки думата на Добрев. Последният обаче отказа да говори.
SafeNews припомня, че днес МВР предприе Специализирана полицейска операция. Обискират се имоти на Румен Гайтански – Вълка в София и Кърджали.Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие.
От Комисията съобщиха преди дни, как Румен Гайтански плаща дълговете на Ахмед Доган за ТЕЦ Варна. Това се случва чрез заема от 150 млн. от Българската банка за развитие.
Разследваният заем е общо 148,5 млн. лева, като 30 млн. лева са отишли пак под формата на заем към ТЕЦ-Варна, чийто съсобственик е почетният председател на ДПС Ахмед Доган.
Действията по разследването на комисията имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица – служители на ББР.
Става въпрос за отпуснатите през 2019 г. 150 млн. лв. на прясно създадената фирма „Роудуей кънстракшън“. Те бяха използвани тя да придобие сравнително малката строителна компания „Пътстройинженеринг“.
Продавач беше компанията на Румен Гайтански-Вълка „Био майнинг“ (по-късно станала популярна покрай злополучния строеж на горски сарай в ДЛС „Искър“), а при купувача също имаше косвени връзки към него. Така че реално с кредита от ББР беше финансирана вътрешногрупово прехвърляне без реална смяна на контрола, а парите потеглиха лично към Гайтански.
Новият момент сега, пет години по-късно, е, че заради необслужвания заем банката прави опити да продаде заложените в нейна полза 99.6% от „Пътстройинженеринг“.