„Много добре се диша извън парламента. По-прозрачен е въздухът.“
Това заяви в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ Манол Пейков от „Демократична България“, който не успя да влезе като депутат в 52-рото Народно събрание.
Той коментира, че заявката за 121 депутати, направена от Асен Василев, е била по-скоро амбициозна политическа цел, отколкото реалистичен сценарий.
„Заявката за 121 депутати беше на Асен Василев и беше негова лична приумица. Имаше известна доза рацио, доколкото човек трябва да държи летвата високо. Не беше реалистично това очакване по никакъв начин. То беше по-скоро мечтателно. Смятам, че резултатът, който постигнахме, предвид политическата ситуация, беше реалистичен. Всъщност ДБ е единствената партия от предишния парламент, която има повече депутати“, посочи той.
Политическата среда и „новите играчи“
Според Пейков формацията „Прогресивна България“ е успяла да измести част от по-малките политически сили, които по думите му са „натоварвали“ парламентарния живот.
„Прогресивна България“ измести доста от малките партии, които запълваха политическия живот и които в един момент го задръстиха с шлака. Визирам „Възраждане“, ИТН, донякъде МЕЧ, ако щете и „Величие“. Това надребняваме в един момент превърна парламента в арена, на която се замерваме с дребни камъчета. Не казвам, че непременно настоящата политическа ситуация е по-добра. Добрата ѝ страна е, че има една политическа партия, която има пълно мнозинство. Те няма с кого да се извинят. Цялата отговорност пада на техните рамене и това е доста голям и сериозен за преглъщане залък“, смята Пейков.
Той допълва, че сегашната власт трябва да бъде внимателна и да не ограничава опозицията, дори когато има силно парламентарно мнозинство.
„ПБ не трябва да доминират. Трябва да се опитат да наложат своята визия за нещата, но тя не може да е да се ограничава работата на опозицията. Не съм сигурен, че това е посоката“, посочи той.
Отношенията между ПП и ДБ
Пейков отбеляза, че между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ винаги е имало известни различия в политическия стил и приоритети.
„Между нас с ПП винаги е имало политически нюанси. Ние седим малко по-дясно. Мисля, че ДБ и в частност „Да, България“, винаги е била по-ценностно ориентирана. При ПП нещата са малко по-опортюнистични. Те дойдоха на гърба на белия пегас. Въведени тогава от президента Радев като нови лица. И влязоха през един отвор, който ние бяхме блъскали стената с глава. Отворихме дупка в стената и те влетяха в нея без дори да си напрашат перата. Ние общо – ПП + ДБ, представляваме либерално-демократичното пространство“, каза Пейков.





