Бившият вътрешен министър Богомил Бонев е искрено потресен от първата страница на вестник „Труд“ и позиционирането на нея на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. „Бива ли така да турнат снимка на Боцко точно под това заглавие. Той е като фиданка.“ Бонев визира статия, свързана със затлъстяването и неуместното свързване с нея на Борисов. Той дори споменава д-р Емилова, известна с драстичното си лечение, известно като „лечебен глад“.
Ето краткият му пост в профила му във Фесбук, публикуван от SafeNews без редакторска намеса:
Бива ли така да турнат снимка на Боцко точно под това заглавие. Той е като фиданка.
Алоо, редакцията, никой няма да прочете, че най-добрият футболист и художник говори за политика. Всеки ще го свърже с намек да се обади на д-р Емилова.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
България е в челните места на европейските класации по нездравословно хранене и затлъстяване.
За да се постигне устойчиво подобряване на здравето на населението, е необходимо доказаните и установени практики да се надграждат със съвременни мерки и политики за осезаема промяна на начина на живот. Чрез прилагане на научния подход за ограничаване на разпространението на вредните поведения и редукция на риска от тях, ще се намали заболеваемостта и ще се акумулират средства в здравната система за медиците и пациентите“, посочи по-рано д-р Асен Меджидиев.
Един на всеки осем души в света страда от затлъстяване.
Това е резултат от проучване на Световната здравна организация (СЗО), публикувано в специализираното списание The Lancet, което предупреждава, че това хронично заболяване се е превърнало в най-честата форма на недохранване. Сред децата и юношите по света процентът на затлъстяване през 2022 г. е четири пъти по-висок,отколкото през 1990 г., докато сред възрастните процентът се е удвоил при жените и почти утроил при мъжете.
По-конкретно, докладът изчислява, че приблизително 159 милиона деца и юноши на възраст между 5 и 19 години са страдали от затлъстяване през 2022 г. , число, което при възрастни се е увеличило до 879 милиона души, което представлява 43% от глобалното възрастно население.