Към февруари 2025 г. депозитите на домакинствата и нетърговските организации в България възлизат на над 90.7 млрд. лв., като се наблюдава годишно увеличение от 12.2%, отчете БНБ.
Това подсказва за ръст и в броя на хората с високи спестявания, включително и нови милионери.
Подробни данни за броя на депозитите над 1 милион лв. не са включени директно в този доклад, но могат да се проследят в специализирани статистики на БНБ.
Депозитите с най-големи суми (включително тези над 1 милион лева) са се увеличили, като това е индикатор за ръст на броя на хората с високи спестявания – т.нар. нови „милионери“. Тези тенденции отразяват повишена финансова активност и натрупване на капитал сред определени групи.
Според данни на Българската народна банка (БНБ), към края на септември 2024 г. в България има общо 1659 банкови влога с наличности над 1 милион лева. Това представлява увеличение с 249 нови милионерски влога в сравнение със същия период на предходната година.
Кредити
Кредитите, които домакинствата взимат за закупуване на жилища, отпуснати от търговските банки у нас, са нараснали с цели 29% на годишна база до 26,473 млрд. лева към края на месец февруари тази година, сочат данните на Българската народна банка (БНБ). Темпът на растеж леко се забавя, след годишен ръст от 29,3%, отчетен през месец януари.
За сравнение, заемите за жилища към края на този януари са възлизали на 26,044 млрд. лева, а към края на февруари 2024 година сумата е достигала 20,520 млрд лева или с около 6 млрд. лева по-ниска стойност спрямо настоящия резултат.
Междувременно от Българската народна банка прогнозираха значително намаляване на левовите банкноти в обращение в следващите месеци, поради подготовката за въвеждането на еврото. Очакваната дата за влизане на България в еврозоната е 1 януари 2026 г.
Ако конвергентните доклади от ЕК и ЕЦБ са положителни и през юни-юли получим зелена светлина, много фирми и граждани ще внесат свободните си пари в банки, за да избегнат обмена при въвеждането на еврото.
Левовите спестявания, депозирани в банки, ще бъдат автоматично превалутирани в евро от 1 януари 2026 г., без такси и забавяния, по фиксиран курс от 1.95583.
Примерите на Хърватия, Естония, Латвия и Литва показват, че шест месеца преди въвеждането на еврото банкнотите в местна валута намаляват с 40-50%. В Хърватия този спад е бил 42.4%.
Източник: Pariteni.bg