Лидерите на ЕС планират да се срещнат с африкански лидери в кулоарите на срещата на Г-20 в Индия, съобщава Bloomberg. Тяхната цел е да предефинират партньорството между Европейския съюз и Черния континент, въпреки тежкото колониално наследство. Те искат да предложат на Африканския съюз постоянно членство в Г-20.
Европейският съюз планира да се възползва от отсъствието на Си Дзинпин и Владимир Путин на срещата на върха на Г-20 тази седмица, за да засили работата със страните от Глобалния юг. За тази цел в кулоарите на срещата на върха ще се проведат поредица от срещи на високо ниво.
Тъй като китайският и руският президент пропускат двудневната среща в Ню Делхи, ЕС ще се опита да се възползва от момента, твърдят запознати, пожелали анонимност. 27-членният блок иска да сигнализира, че е сериозен относно преосмислянето на партньорството си с Африка, въпреки тежкото й колониално наследство, казаха те.
По-специално се очаква да присъстват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и германският канцлер Олаф Шолц. От африканска страна участниците ще включват лидерите на Южна Африка, член на Г-20, както и на Египет, Нигерия и Коморските острови, настоящият председател на Африканския съюз, казаха източниците.
Така наречената „мини среща на върха“ ще се проведе на фона на засилена конкуренция за глобално влияние, на фона на конфронтацията между САЩ и Китай и разногласията с Русия по конфликта в Украйна.
Китай и Русия флиртуват с всички сили с африканските страни, апелирайки между другото именно към антиколониалните настроения, но оттеглянето на Путин от черноморската зърнена сделка удари най-тежко развиващите се страни – по този начин Европа ще се опита да спечели тези държави, които отказаха да осъдят руската специална операция срещу Украйна.
Срещайки се в Индия на 9 септември, европейските лидери възнамеряват да подкрепят кандидатурата на Африканския съюз за постоянно членство в Г-20, казаха хора, запознати с въпроса. Участието на съюза вече беше подкрепено от италианския премиер Джордже Мелони на неотдавнашната среща на Седморката в Япония. Това е и един от приоритетите на приемащата страна на срещшата – нейният индийски колега Нарендра Моди.
По време на посещение през май в централата на Африканския съюз в Етиопия, канцлерът Шолц повтори призивите към членството на блока в Г-20 да засили гласа си по глобални въпроси като изменението на климата. Канцлерът каза, че Африка трябва да играе по-важна роля на международната арена. Това, казва той, ще отразява нарастващото й значение в един все по-фрагментиран и многополюсен световен ред.
На висок глас
Постоянното членство вместо статут на наблюдател би поставило Африканския съюз наравно с ЕС. Това отразява желанието да се даде възможност на африканските страни да говорят с най-висок глас, когато обсъждат международни мерки, които ги засягат пряко – включително за борба с глобалното затопляне, което се влошава главно от емисиите от страните от Г-20.
В дневния ред ще бъде и въздействието на боевете в Украйна върху глобалната продоволствена сигурност, което заплашва да ескалира, след като Путин отказа да поднови сделката за зърно с посредничеството на ООН на среща с турския президент в понеделник. Освен това, според източници, ще бъдат обсъдени реформирането на глобалната финансова структура, подобряването на условията за частни инвестиции и инфраструктурни проекти в Африка, както и ситуацията в Сахел.
И накрая, Шолц иска да се възползва от срещата, за да се подготви за международна конференция в Берлин на 20 ноември, която ще събере европейски и африкански лидери, за да популяризират така наречения Африкански пакт, предназначен да подобри условията за зелени частни предприятия и секторни инвестиции в африканските страни, включително инфраструктура.
За германския канцлер минисрещата на върха е още една възможност да убеди африканските лидери, че европейците са сериозни за започване на нова глава в сътрудничеството и да обсъдят на четири очи общите въпроси – сигурност, миграция, икономическо развитие и изменение на климата.
„Трябва да гарантираме, че бъдещият свят е оформен на базата на равенство с развиващите се страни“, каза Шолц пред германското радио миналата седмица, наричайки това едно от „задълженията“ на Западна Европа и Северна Америка. „Като се има предвид колониалната история и миналото на много от тези страни, ние носим отговорност да продължим положителното развитие“, каза той.