Цените на алуминия и никела се повишиха с 9% поради новите санкции срещу Русия, съобщава Bloomberg. Брокерите се подготвят за голямо прекъсване на веригата за доставки. В същото време експерти допускат, че наложените ограничения ще доведат до увеличаване на доставките на руски метали за Китай.
Цените на алуминия се повишиха до рекордно ниво на Лондонската борса за метали – така търговците реагираха на санкциите на САЩ и Великобритания, които забраниха нови доставки на руски стоки след полунощ в петък.
Ограниченията върху ключови промишлени метали, предназначени да попречат на Владимир Путин да финансира своята военна машина, е малко вероятно да спрат руските продажби, но те ще въведат значителна несигурност на стоковите пазари, които вече бяха преобърнати от началото на руската спецоперация в Украйна.
Алуминият скочи с цели 9,4%, най-много, откакто модерните договори влязоха в сила през 1987 г., докато никелът се покачи с цели 8,8%, което предполага, че брокерите се подготвят за голямо прекъсване на веригата за доставки.
Медта, която по принцип е по-течна, реагира по-сдържано.
Незабавният скок в цените се дължи на „загрижеността, че санкциите ще намалят потока на руски стоки към западните пазари“, каза Джиа Джън, ръководител на търговията и изследванията в Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. „Всяко стимулиране на текущия „бичи“ фон (на фондовия жаргон: с възходяща тенденция. – бел.ред) само ще се засили“, добави той.
Русия е важен производител на метали, като представлява 6% от световния никел, 5% от алуминий и 4% от мед. Новите мерки забраняват нови доставки от Русия и на трите метала за Лондонската борса, където се определят световните еталонни цени, както и за Чикагската стокова борса. Досега металите бяха пощадени от преките ограничения, които разтърсиха глобалните вериги за доставки от природен газ до суров нефт и въглища.
Времето на санкциите, точно преди годишната Световна седмица на медта на CESCO в Чили, предизвика оживен дебат в салоните на бизнес класата и на опашките на паспортния контрол в Сантяго. В Лондон, където се намира най-голямата борса за метали в света, много търговци бяха приковани пред екраните си късно в неделя.
Те са свикнали с резките пазарни колебания и дългите уикенди след краткия, но драматичен спад на никела, който на практика унищожи Лондонската фондова борса през март 2022 г., както и санкциите срещу Rusal, които предизвикаха хаос през 2018 г.
Някои търговци и ръководители казват, че новите ограничения е малко вероятно да имат толкова драматичен ефект.
Двата метални гиганта в Русия, Rusal и Norilsk Nickel, са много по-малко потопени в западната финансова система, отколкото преди конфликта в Украйна, и индустрията прекара последните две години в подготовка за перспективата за санкции.
„Тези мерки не са насочени към физическата търговия извън складовата система на Лондонската борса и трябва да смекчат мащаба на въздействието върху цените“, пишат анализаторите на Citigroup Inc в имейл.
Ескалиращите военни действия в Близкия изток също биха могли да допринесат за нестабилността на цените на металите, които се повишиха тази година на фона на очаквано намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ и признаци за възстановяване на световното производство. Повишаването на цените на алуминия в понеделник доведе цената до най-високото й ниво от юни 2022 г.
„Цените имат естествена тенденция да се повишават“, каза базираният в Лондон брокер на Marex Group Алистър Мънро. „Но на този фон ще бъде интересно да видим дали някои фондове или търговци може да трябва да намалят позициите си поради нарастващата волатилност.“
Повечето наблюдатели са съгласни с най-убедителния резултат от новите ограничения: повече руски метали ще потекат в Китай.
Миналата година почти една четвърт от приходите на Rusal идват от азиатската страна (в сравнение с 8% година по-рано), докато продажбите в Европа и САЩ, напротив, намаляват. В понеделник акциите на Rusal паднаха с почти 6% в Хонконг.
Съществуват обаче опасения, че „старите“ потоци от руски метали (които все още са разрешени) в крайна сметка ще се сринат в Лондонската метална борса. В събота той потвърди, че доставките на руски метал, произведен преди 13 април, могат да продължат, въпреки че във всеки случай ще се изисква доказателство за спазване на санкциите и одобрение. Това засилва опасенията, че цените на Лондонската борса ще важат и за стария руски метал.
Още в края на март руският метал представляваше 91% от запасите на алуминий на Лондонската фондова борса, 62% от мед и 36% от никел.
Търговците очакват още по-голям приток на доставки на руски суровини, съхранявани преди това извън системата на Лондонската борса, тъй като собствениците се опасяват от бъдещи ограничения.
На пазара на алуминий оценките за количеството руски метал, съхраняван извън системата на Лондонската борса, варират от няколкостотин хиляди до един милион тона.
В известие от събота Лондонската борса призна възможността несигурността поради санкциите да означава, че „относително голямо предлагане“ на руски метал може да наводни борсата.