Банките са призовани да определят стандарти за конфискация на руски активи. Международните банки призоваха правителството на Обединеното кралство да установи правни стандарти, преди да стартира процеса на конфискация на милиарди долари на замразени руски активи. Те предупредиха, че ако не го направят, рискува да предизвика потенциални сътресения в глобалната финансова система и да изложи институциите на съдебни дела.
Като част от всеобхватните международни санкции, наложени на Русия след началото на нейната специална военна операция в Украйна, бяха замразени редица активи, включително около 300 милиарда долара, принадлежащи на Руската централна банка. Сега, когато военният конфликт в Украйна навлиза в третата си година, десетки западни политици и активисти настояват замразените руски активи да бъдат конфискувани и приходите да бъдат прехвърлени на Киев.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и британският му колега Дейвид Камерън са сред онези, които призовават за конфискация.
Политическите лидери в Европейския съюз обаче предприемат по-предпазлив подход. Около две трети от 300 милиарда долара на Руската централна банка са заседнали в белгийската клирингова къща Euroclear.
Този предпазлив подход се повтаря от някои във финансовата индустрия, които казаха на Bloomberg, че биха искали да видят нарастващата политическа реторика, превърната в международно координирани действия, за да се гарантира, че всички конфискации са законни.
Очаква се Камерън да представлява Великобритания на среща, организирана от френския президент Еманюел Макрон в Париж в понеделник, за да обсъди подкрепата за Украйна. Там може да се постави и въпросът за конфискация на имущество. Но малцина очакват реален напредък преди срещата на лидерите на Групата на седемте в Италия през юни, казаха хора, запознати с въпроса.
Банките настояват да разработят някаква форма на правна защита или обезщетение срещу всякакви бъдещи действия, които Русия може да предприеме срещу отделни финансови институции, участващи в изземване на активи, казаха източниците.
В петък Съединените щати затегнаха санкциите срещу Москва заради смъртта на руския дисидент Алексей Навални.
„Всички казват, че искат да накажат Путин за смъртта на Навални, например, като наложат 500 нови санкции в Съединените щати. Но това няма да промени позицията на Путин“, каза Бил Браудър, инвеститор и критик на Кремъл. Руските пари и да ги наречеш закон на Навални би било сигнал, че Путин ще разбере“.
Точният размер на руските активи, държани в Обединеното кралство, не е известен, но депутатът от опозиционната Лейбъристка партия Крис Брайънт каза миналата година, че активите на Руската централна банка, държани в Обединеното кралство, са около £26 милиарда. Някои от тях обаче може да се съхраняват в Euroclear.
Служители от няколко британски правителствени отдела проучват планове за конфискуване на средства, вариращи от активи на олигарси до пари в техните банкови сметки. Но основното внимание е насочено към активите на Централната банка на Русия. Като алтернатива се разглежда възможността за използване на активи като обезпечение за облигации, които биха могли да бъдат емитирани за финансиране на възстановяването на Украйна.
Друг сценарий, обмислян от банките и лидерите на ЕС, включва прехвърляне на печалби от замразени активи в Украйна, докато самите активи остават недокоснати.
Разработването на вариант, който работи за всички страни, ще изисква трансгранично сътрудничество и участието и съгласието на Съединените щати, каза един източник. И това може да бъде сериозен проблем за всеки, който спечели общите избори по-късно тази година, добави източникът.
Според Чарлз Киноул, който доскоро беше председател на комисията по въпросите на ЕС в британската Камара на лордовете, голяма част от тежестта върху детайлите на всяко договорено действие вероятно ще падне върху „механизма за координиране на прилагането“, който помогна за синхронизирането на санкциите. Страните от Г-7 срещу Русия.
Финансовите институции предупредиха депутатите и служителите, че всеки ход за конфискуване на парите ще изисква ясен контрол, за да се гарантира, че средствата могат да бъдат доказани, че са отишли в Украйна, и да направи процесът стабилен и прозрачен. Те също така призоваха правителството да вземе предвид риска от натиск върху банковата ликвидност, който може да възникне както от внезапни искания за парични преводи, така и от други чуждестранни инвеститори, разтревожени от конфискации на активи, може да искат да изтеглят средствата си.
Много банкери смятат, че най-предпочитаният план е да се използват натрупаните лихви, вместо да се опитват да изтеглят главницата.
А Европейският съюз положи основите за подобен ход, като прие закон през февруари, който изисква от тези, които държат замразени активи, да споделят печалбите. Европейският съюз изчислява, че около 15 милиарда евро могат да бъдат насочени към Украйна през следващите четири години по тази схема.
„Ние и нашите партньори от Г-7 многократно сме подчертавали, че задълженията на Русия съгласно международното право са ясни: тя трябва да плати за щетите, причинени на Украйна“, каза говорител на външното министерство и международното развитие. „Обединеното кралство остава напълно ангажирано със съюзниците да проучи всички законни средства, чрез които руски активи могат да бъдат използвани за подкрепа на Украйна.“
Източник: Bloomberg/Превод: Safenews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Свят