Служители на Община Варна и други контролни органи не са били допускани до незаконния строеж край Варна, известен като „тайния град“. Част от проверяващите са се страхували да влизат в района, обясни в ефира на БНТ кметът на морската столица Благомир Коцев. Проверяващите срещнали охрана, огради и съпротива при опитите си да извършат контрол на място, а впоследствие е била потърсена помощ от полицията и жандармерията.
Какво (не) са направили институциите
Благомир Коцев подчерта, че казусът е дълбок и комплексен, а хронологията на действията на институциите трябва внимателно да бъде проследена. По думите му Общината е била наясно със случая и е предприемала действия, но е срещала пречки при проверките на място.
Кметът коментира твърденията, че незаконното строителство е било допуснато заради бездействие на институциите.
„Мога да кажа, че това, което се казва – че е имало таен град и широко затворени очи – може да е вярно за някои институции, но със сигурност не е вярно за мен. Аз със сигурност съм бил с широко отворени очи, защото съм запознат със събитията и как те стартират. Това дали някой в строителния контрол е бил със затворени очи – не знам, и дали се е опитвал да затваря моите – възможно е. И заради това се стигна до въпросните уволнения. Хронологията е много важна да се проследи, за да знаем какво се е случило“.
По думите на Коцев първите сигнали за незаконно строителство и сеч в горите на Златни пясъци са от 6 юни 2024 година, които са изпратени до район „Приморски“.
„Район „Приморски“ е най-големият район във Варна, който си има кмет и собствен строителен контрол. В техните правомощия е те да действат, да отидат на място и да установят незаконното строителство и те са го направили. Установили са, че към този момент има 11 строежа, които са в ход. Те започват да работят по издаването на актовете за незаконно строителство“.
При последваща проверка са били открити още незаконни обекти. Кметът посочи, че на 3 февруари 2025 година е направена повторна проверка от РНСК. Установени са още 4 незаконни къщи, с които стават 15 към онзи момент.
„Район „Приморски“ действа и издава съответните документи. След проверката се прави съвместна проверка между Община Варна и район „Приморски“, което довежда до ясното съзнание на Общината, че те не се допускат. Има охранители, които не ги допускат да извършат тази съвместна проверка. В този момент нашият строителен контрол изисква цялата преписка в голяма община и тя започва да работи по нея. Тогава са започнали да се създават тези актове по тези 15 незаконни постройки и е започнал един пинг-понг между институциите“.
Коцев обясни и защо строителството е продължало през този период.
„За да спре строителството, трябва да бъде издадена заповед за спиране на строителството. Заповедите за спиране на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година. От февруари-март 2025 до септември 2025 година това е пътят, който е извървян за спиране на първите сгради там“.
По думите на кмета институциите са срещнали сериозна съпротива при опитите да извършат проверки на място.
„В края на 2025 и началото на 2026 година отиват последващи проверки. На 25 март отиват много институции – РНСК, строителен контрол на район „Приморски“, на голяма община, горските служби – и се опитват да влязат в тази зона. Оказва се, че има охрани, които не допускат да влезе нито една институция към този момент. Това е по разкази на нашите служители. След което те искат допълнителна подкрепа от полицията и жандармерията, очевидно са били уплашени от това, което се случва. Идва жандармерия и се опитва да влезе и органите да могат да осъществят съответния контрол и опис на сградите“.
Според Коцев липсата на достъп до имотите е възпрепятствала работата на контролните органи.
„Такъв не е бил оказан и е бил възпрепятстван от охранителите, от големи огради. Нашите служители сега разказват, че те са се страхували да ходят на тези обекти“.
От своя страна обаче бившият кмет на Варна Иван Портних обвини именно Благомир Коцев, че е покровителствал строителството.





