Остра критика към работата на „Пътна полиция“ отправи бившият директор на КАТ Тенчо Тенев. В ефира на „Денят на живо“ по NOVA NEWS той заяви, че полицаите трябва да бъдат видими на пътя, а не да се крият в патрулките или „в храстите“.
„Полицаите трябва да се виждат“
Според Тенев ръководството на МВР в момента върви в правилна посока, но контролът трябва да стане много по-осезаем.
„Полицаите трябва да бъдат на пътищата, шофьорите да ги виждат. Не е правилно да стоят вътре в автомобилите или да са скрити в храстите“, каза той.
„Глобите не плашат никого“
По думите му, само високите санкции не решават проблема с катастрофите.
„Строгите глоби не водят до нищо. Статистиката показва, че се увеличават загиналите и ранените във войната по пътищата“, подчерта Тенев.
Той настоя за сериозна превенция и много по-активно присъствие на полицията.
Камери по „Тракия“
Бившият шеф на КАТ призова магистралите да бъдат буквално „осеяни“ с камери. „МВР купи над 600 автомобила с пари от Фонда за пътна безопасност. Осейте „Тракия“ с камери и тогава ще станем като Гърция, Австрия и Германия“, заяви той.
Според него вече има ефект от системата за средна скорост и тол камерите.
По-тежки мерки за младите шофьори
Тенев настоя и за сериозни промени в шофьорските курсове.
По думите му:
часовете по практика са недостатъчни;
младите почти не карат нощно време;
липсва обучение по магистрали и скоростни пътища.
„Не може млад водач с книжка от два месеца да има 7-8 сериозни нарушения“, каза той.
Бившият директор на КАТ предлага:
повече практика;
по-бързо отнемане на точки;
дори повторен изпит при тежки нарушения.
„МВР да си оправи къщичката“
Тенев отправи критики и към дисциплината в самото МВР. Той разказа как наскоро бил спрян от „брадясал, татуиран и с износени дрехи полицай“ и настоя вътрешното министерство да наложи по-строг ред.
„Трябва сериозна дисциплина за тези хубави заплати, които се дадоха. Няма респект към нашата полиция“, заяви той.
Според него ръководствата на „Пътна полиция“ в областите с най-много жертви трябва да бъдат сменени.
„Трябва да влязат хора, които горят за работата“, категоричен беше Тенев.
Той подчерта още, че законът дава право книжката на нарушител да бъде отнемана веднага, но тази практика почти не се използва извън Стара Загора.
„Началниците не позволяват това да се случва в цялата държава“, каза още бившият шеф на КАТ.
Въпреки новите мерки и засиления контрол, войната по пътищата продължава да взима жертви, а натискът за по-строги действия срещу агресивните шофьори става все по-силен.
Източник – NOVA NEWS




