Бивша служителка на „Амнести интернешънъл“, критикувала обявяването на хвърления в затвора руски опозиционер Алексей Навални за човек, лишен от свобода заради убежденията си, въпреки негови предишни антиимигрантски изказвания и уволнена, подаде иск срещу неправителствената организация, който се гледа днес от лондонски съд, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Айша Джънг работи 17 години за „Амнести интернешънъл“, по-специално в Беларус, а разногласията ѝ с НПО датират от май 2021 г., когато организацията решава да възстанови статуса на Навални, затворник в Русия от над две години, като „вкаран в затвора заради убежденията си“.
Тя му отнема този статус четири месеца по-рано заради негови по-раншни расистки изказвания, в които Навални критикува имигрантите от Централна Азия и от мюсюлманските републики в Кавказ.
Тогава Айша Джънг, самата тя мюсюлманка, открива за пръв път въпросните изказвания на Навални, по-специално два видеоклипа от 2007 г. „Бях напълно шокирана и много разгневена“, казва тя и обяснява, че е споделила с колеги и началници недоумението си по повод решението на НПО.
Почувствала се изолирана и взела дълъг отпуск по болест, а близо година и половина след това я уволнили.
„Естествено Алексей Навални е преследван по политически причини и не трябва да бъде в затвора, но те не биваше да го обявяват за „вкаран в затвора заради убежденията си“, добавя тя, като осъжда „двойните стандарти“ на „Амнести“, където вътрешно проучване разкри през 2020 г. расистки тенденции.
Тя припомня например, че през 1964 г. „Амнести“ отне статута „вкаран в затвора заради убежденията си“ от Нелсън Мандела, щом той получи присъда за насилствени акции срещу южноафриканския режим.
Мотивирайки решението си за Навални, НПО обяснява: „Вярно е, че някои изявления на Навални отпреди десетина години са достойни за укор и ние изобщо не ги толерираме. Но признаваме, че възгледите и поведението на даден човек могат с времето да се променят“. „Те пожертваха мюсюлманите в случая“, упреква ги Айша Джънг. Тя настоява за обезщетение и „публични извинения пред (нея) и мюсюлманите“.
„Амнести“ отхвърля всички твърдения на г-жа Джънг, според които „Амнести“ се е отнесла с нея незаконно“, реагира организацията в писмено послание до АФП.
НПО уверява, че за нея е „приоритет да бъде антирасистка организация“ и тя вече две години взема множество мерки за целта.