Бивш физик от НАСА: Сателитите на Мъск може да разрушат магнитното поле на Земята и бавно да ни тровят. Бивш физик от НАСА предупреждава, че евтини сателитни „мегасъзвездия“ като Starlink на Илън Мъск могат да разрушат магнитосферата на Земята, излагайки целия живот на смъртоносни космически лъчи.
Новото проучване на д-р Сиера Солтър-Хънт се основава на нови оценки, според които SpaceX на Мъск изгаря над 2755 фунта (1,3 тона) сателитни отпадъци за безжичен интернет в атмосферата на Земята всеки час – създавайки метален слой от „проводими частици“ в орбита.
„Бях много изненадан“, каза физикът д-р Солтър-Хънт пред DailyMail.com. „Никой не е изследвал много натрупването на метален прах от космическата индустрия.“
Сега има 5504 сателита Starlink в орбита, според последната оценка на астрономите този март, от които 5442 работят. Но са планирани още десетки хиляди.
Частиците от тези сателити в края на техния жизнен цикъл биха могли да „изкривят или уловят магнитното поле“, което не позволява на земната атмосфера да избяга , каза физикът, „с целия високопроводим метален боклук, който се утаява в един регион“.
Въпреки че тя отбелязва, че това е „изключителен случай“, такъв слой от зареден метален прах може да доведе до „разрушаване на атмосферата“, подобно на древните съдби на Марс и Меркурий .
След като през 2012 г. работи в изследователския екип на космическия кораб Stardust за улавяне на комети на НАСА, д-р Солтър-Хънт прекарва три години в изследователската лаборатория на ВВС на САЩ.
Там тя изучава електромагнитното поведение на плазмените струи в ниска околоземна орбита (LEO), областта на горната атмосфера, където се намира орбиталната мрежа на Starlink. Сега тя консултира въздействието на космическото време върху космическата индустрия.
„Сега имаме около 10 000 спътника [в орбита], но след 10 до 15 години вероятно ще има 100 000“, каза д-р Солтър-Хънт пред DailyMail.com.
„Докато стигнем до 100 000, мисля, че може да е твърде късно“, каза тя, „по отношение на този непланиран геоинженерен експеримент, който ще се случи.“
Причината за нейното безпокойство е, че огромните тези метални остатъци от фини частици вече значително надвишават теглото на магнитно заредените частици, които защитават Земята от космическата радиация.
Най-тежката известна част от магнитосферата на Земята са големите примки от уловени частици, наречени пояси на Ван Алън – две области с форма на поничка от малки частици, захранвани от космическата радиация от слънцето.
Коланите витаят от магнитно заредените Северен и Южен полюс на Земята.
Теглото на този жизненоважен регион е невъзможно малко в сравнение с металните отломки, които биха могли да го откъснат от Земята – поясите на Ван Алън имат обща маса само от 0,0004 фунта (или около 0,00018 килограма).
„Масите на други части на магнитосферата (пръстенов ток, плазмосфера и т.н.)“, както отбелязва тя в новата си статия, публикувана в arXiv на Cornell , „не са широко оценени, но са по-малко плътни от поясите на Ван Алън.“
Това леко тегло и ниска маса на магнитосферата, с други думи, означава, че голям обем тежки сателитни отпадъци може да има драматично, безпрецедентно въздействие.
„Мисля, че трябва незабавно да спрем да използваме йоносферата и атмосферата като кофа за боклук на космическата индустрия“, каза тя пред DailyMail.com
През последните години както академичните астрономи, така и сателитните компании на SpaceX, конкуренти на SpaceX, издадоха години на официални жалби до Федералната комисия по комуникациите на САЩ (FCC) относно амбициите на SpaceX за Starlink.
По-специално астрономите се притесняват, че космическият боклук на компанията може постоянно да попречи на наземните обсерватории, спирайки изследването на космоса.
Добавянето на близо 30 000 сателита Starlink ще наруши цялата област на астрономическите изследвания“, както FCC обобщи оплакванията на академичните изследователи в своето решение от 29 ноември 2022 г. относно плановете на SpaceX за Gen2 сателити.
Множество учени написаха писма до агенцията, за да изразят своите опасения, включително канадският астроном и професор по планетарни науки д-р Саманта Лоулър и д-р Мередит Ролс , изследовател в обсерваторията Vera C. Rubin.
„Когато чух д-р Лоулър […] да говори за това как никой не знае какво може да се случи, когато спътниковите повторни влизания започнат редовно да създават отломки“, каза д-р Солтър-Хънт пред DailyMail.com, „исках да го разгледам по-нататък като част от моята докторска степен по физика на плазмата.
Някои астрофизици и планетарни учени обаче изразиха скептицизъм относно хипотетичния най-лош сценарий на новата статия.
Източник – Daily Mail/Превод:SafeNews