22 милиона лева обезщетение от държавата за фирмата “ХЕЛИО-ТУР-С”, свързана с Баневи! Това е безпрецедентно по размер обезщетение, присъдено срещу #Парламента и Агенцията за приватизация (сега АППК) поради нарушение правото на Европейския съюз. Така започва поредното разследване на BIRD.BG, открил по казуса „любопитен щрих“.
SafeNews публикува текста на разследващия сайт без редакторска намеса:
22 милиона лева обезщетение от #Държавата за фирмата “ХЕЛИО-ТУР-С”, свързана с Баневи! Това е безпрецедентно по размер обезщетение, присъдено срещу #Парламента и Агенцията за приватизация (сега АППК) поради нарушение правото на Европейския съюз.
Решението на #СГС, постановено вчера, е вследствие вписани ипотеки върху крайбрежни имоти на дружеството, чрез които АППК цели да се удовлетвори за дължими суми от основния акционер на ХЕЛИО, който е отделно юридическо лице. Само че, стъпвайки на задължителната практика на #ВКС, градският съд посочва, че няма как трето лице да носи отговорност за чужди дългове, освен ако предварително не е дало съгласие за това. Ипотекираните имоти вследствие са продадени от ЧСИ чрез принудително изпълнение на сериозно занижени цени.
Съдът отхвърля аргументите на ответниците, че към 2006 България все още не е била част от #ЕС. Това се оказва без значение, доколкото противоправното поведение спрямо ищеца е прекратено едва през 2015 – и то чак след заведена през 2012 наказателна процедура от Брюксел срещу страната ни поради нетранспонирана законодателна рамка.
Внимателно вглеждане на #BirdBG разкри любопитен щрих.
Принудителната публична продан е извършена от ЧСИ № 708, който всъщност е фамозният ЧСИ #ТоткоКолев. Понастоящем Колев е подсъдим по дело за измама и длъжностно престъпление по друг казус, като само преди месец ВКС отмени оправдателната му присъда и върна делото за ново разглеждане. Той е също така и героят в пиратската сага с обсебения преди 6 години танкер #БАДР.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
През юли миналата година градски съд отказа да присъди на Николай и Евгения Баневи 10 милиона лева обезщетение за незаконен арест.
Семейството бе арестувано в Ница, в края на 2018 година, когато се прибираха за България. Зад решетките двамата останаха малко повече от седем месеца и така по никакъв начин не е нарушен срокът за престой в ареста.
Градският съд напомня, че Баневи са обвинени за организирана престъпна група имайки предвид, че са осъществявали обща търговска дейност, във връзка с която е започнало наказателното преследване. Магистратите не са пропуснали факта, че в килията на Банев имаше намерен GSM, чиято експертиза показала, че той търсил съдействие от различни лица в опит за организиране на бягство на цялото семейство и въздействие върху свидетели.