Билкови чудеса: лечебните растения, които помагат при нарушено кръвосъсирване и анемия
Лечебни растения играят решаваща роля в лечението на определени видове кръвни заболявания и нарушения на кръвообращението. Въпреки това, те трябва да се използват внимателно. С най-голямо основание и най-спокойно те могат да бъдат прилагани за анемия и нарушено кръвосъсирване. С такава цел природни продукти се използват от нашата народна медицина от дълбока древност.
Билките са особено ефективни при леки случаи на анемия,
умора и проблеми с кръвообращението. Някои заболявания обаче, като тези, включващи нарушения на съсирването на кръвта, може да изискват медицинска намеса.
В народната медицина са познати много растения, лекуващи кръвоизливи от матката и обилна менструация или за предизвикване на нормално кървене при оскъдна или закъсняваща менструация.
Едно такова растение е белият равнец,
който е известен със своите кръвоспиращи свойства. Това многогодишно тревисто растение принадлежи към семейството Asteraceae и цъфти от юни до септември. Може да се намери на различни места в цяла България. Белият равнец съдържа съединения, които помагат за спиране на кървенето и облекчаване на болката. Той също така стимулира храносмилателната система и намалява възпалението.
Кръвоспиращото действие на съдържащите се в дрогата вещества
е доказано експериментално.
Цветните кошнички и надземната част на растението се прилагат много често като кръвоспиращо средство при кръвотечения от матката, венците, носа, стомаха, хемороидите и др. Те намират приложение и за възбуждане на апетита, при стомашни възпаления с болки (язва, гастрит), при колит, газове, бъбречни заболявания, сърцебиене, главоболие, виене на свят и др.
Химичният му състав е: в надземната част се съдържа от 0,20 до 0,50% етерично масло, чиято главна съставка е хамазуленът (50%), образуващ се от горчивия сесквитерпенов лактон матрицин (0,05—0,10%) при дестилация на растението с водни пари. Освен хамазулен етеричното масло съдържа в себе си и сесквитерпена алфа -кариофилен и други моно- и бициклични терпени: алфа- и бета-пинен, цинеол, туйон, камфора, борнеол, сложни естери. Билката съдържа още горчивото вещество ахилен, дъбилни вещества, алкалоиди, флавоноида лутеолин-7 гликозид, органични киселини, витамин С и К, аспарагин, нитрати и др.
Източник: Puls.bg