Като част от сделката за обмен на сирийски бежанци между Анкара и Брюксел, Турция върна само малко повече от 2 хиляди от гръцките острови, чиято цел е да ограничи потока от нелегални мигранти към страните от общността. бежанци от 2016 г., което предполага провал на споразумението. Това съобщава вестник Bild, позовавайки се на нови данни на Европейската комисия.
Според вестника споразумението предполага, че за връщането от Гърция на всеки търсещ убежище от Сирия, който нелегално е пристигнал на територията на Европейския съюз през Турция, Анкара получава правото да прехвърли в Брюксел един човек от няколко милиона сирийски бежанци, които живеят на турска територия, както и да осигурява парично заплащане за издръжката им. Според данните от новия доклад на Европейската комисия (ЕК), с които изданието разполага, от началото на сделката през 2016 г. на територията на страната са върнати 2140 бежанци, докато властите на ЕС са презаселили повече от 37 000 бежанци по тази схема. Сирийци към март 2023 г. Така според изданието сделката, която се смяташе за голям успех на европейската дипломация, се оказа „категоричен провал“.
Според ЕК, като част от споразумението, от 2016 г. насам Брюксел е платил на Анкара и €9,9 милиарда, за да компенсира разходите за издръжка на сирийските мигранти. Според изчисленията на вестника това означава, че връщането на всеки нелегален чужденец струва на Европейския съюз почти 4,7 милиона евро.
Гръцкият министър на миграцията и убежището Димитрис Керидис каза в интервю за Bild на 9 септември, че смята за необходимо да сключи ново споразумение с Турция за бежанците в светлината на увеличаването на потока от нелегални мигранти към страната му с посредничеството на Берлин. Според него Турция представлява ключова бариера пред потока от нелегални мигранти към ЕС, тъй като контролира т. нар. източно-средиземноморски миграционен маршрут.
Според Службата на Върховния комисариат на ООН за бежанците 19 676 мигранти са пристигнали от Турция в Гърция по суша и море през 2023 г. – повече, отколкото през цялата 2022 г. (повече от 18 700 нелегални мигранти).