Докато Путин се подготвя за нова изборна победа в Русия, един самотен критик се надява да оспори властта му – Борис Надеждин! Той обещава да се изправи срещу Владимир Путин на президентските избори, които ще се проведат през март следващата година. Това е рискована постъпка в страна, в която много критици са завършвали в затвора, в изгнание или мъртви, пише NBC News.
„Това са много странни избори, защото няма реален избор“, каза Надеждин, ветеран в политиката и коментатор.
Той разбира рисковете, но все пак иска да се кандидатира, казва той пред NBC News.
Иска да предизвика президента да отговаря за подкопаването на руските демократични институции. И да отправи критики към войната в Украйна и усилията на Путин да насочи страната към по-голям авторитаризъм.
„Готов съм на всичко“, добави той.
Надеждин е един от двамата души, които досега са изразили готовност да се изправят срещу лидера, който се очаква да спечели с голяма преднина. Изборите в Русия често са съпътствани от нередности и твърдения за измами. Изключително трудно е за претендентите да впишат имената си в бюлетината на което и да е ниво. Критиците твърдят, че изборите в Русия са предимно за шоу.
60-годишният Надеждин стигна дотам, че определи пълномащабното нахлуване в Украйна като „фатална грешка“ на Путин.
Опасно изявление, когато говоренето за инвазията е толкова ограничено, че по закон той е длъжен да нарича войната „специална военна операция“.
Днес руснаците са заплашени от 15 години затвор за това, че са се отклонили от темата за конфликта в Украйна. Поради което публичните критики, като тези на Надеждин, са рядкост. Но президентските избори, независимо колко фалшиви са те, ще се проведат след три месеца. И Надеждин казва, че някой трябва да се изправи и да говори.
Остават малко други личности, които биха могли да го направят. Най-гръмогласните критици на режима – включително Алексей Навални, виден опозиционер – са или мъртви, или в затвора, или в изгнание. Кремъл толерира сравнително откровените интервюта на Надеждин с журналисти. Това е потенциален признак за подмладеното доверие на Путин. Което би било трудно да си представим само преди шест месеца.
Пред лицето на украинската контраофанзива силите на Путин на фронтовата линия се оказаха по-склонни към вътрешни борби, отколкото към ангажиране на украинците. Кулминацията беше опитът за бунт това лято от страна на дългогодишния лоялен на режима Евгений Пригожин.
Това беше най-сериозната вътрешнополитическа заплаха, с която Путин се е сблъсквал през последните повече от две десетилетия на власт. Той не само оцеля в кризата, но и изглежда, че тя му вдъхна нов импулс.
„Негативните очаквания, които не се сбъднаха, създадоха определено ниво на увереност в самия него“. Това казва Абас Галямов, руски политически анализатор и бивш говорител на Путин.
Редица други неща оттогава насам също се пречупиха в полза на Путин. Контраофанзивата на Украйна се забави. Което постави под въпрос ангажираността на Запада с победата на Киев. Конфликтът между Израел и Хамас също задълбочи разделението на Запада относно подкрепата за Украйна.
Докато украинският президент Володимир Зеленски се свежда до това да моли Вашингтон и съюзниците му за повече оръжия, Путин демонстрира публично самоувереност, Такава, каквато не е показвал отпреди началото на войната в Украйна.
„Активността му значително се е повишила: Той има по няколко събития на ден, както в доброто старо време“, казва Галямов. „Много повече, отколкото миналата година или през първата половина на тази, когато изглеждаше полуразпаднал се. Понякога изчезваше от обществения поглед за дни или дори седмици. Изглеждаше така, сякаш е в пълен упадък. В сравнение с това сега той изглежда много по-добре.“
71-годишният Путин е на власт от 1999 г. – по-дълго от всеки друг руски лидер след Йосиф Сталин.
Конституционните поправки, приети преди нахлуването в Русия, му проправят пътя да остане на власт до средата на 80-те си години.
Той смята, че стабилността на Русия е от основно значение за неговото наследство. И се стреми да гарантира, че за мнозинството руснаци войната в Украйна ще остане до голяма степен незабелязана. А икономиката ще бъде стабилна и животът ще продължи нормално.
Макар че в месеците след инвазията руската икономика понесе удар от западните санкции, Кремъл затвърди тезата, че е останал невредим, ако не и по-силен.
По време на изказване на инвестиционния форум „Russia Calling!“ миналата седмица Путин се похвали с очакван ръст на БВП от 3,5% до края на годината. Заявявайки, че Русия „сега изпреварва всички водещи страни от Европейския съюз по отношение на темповете на растеж“.
Според официалните данни реалните заплати в Русия са нараснали с 8,7% на годишна база през третото тримесечие на 2023 г. А реалните доходи са се увеличили с 4,9%.
Военновременната икономика служи на много хора в Русия, каза Надеждин, което подсилва наратива на Кремъл за силната икономика.
„В моя град Долгопрудни имаме голям завод, военен завод, и всичко е много добре. Работят 24 часа в денонощието, а заплатите растат, растат и растат“, каза той, визирайки предградие на Москва. Но отбеляза, че в дългосрочен план това може да се окаже задънена улица. „Съветският съюз … направи много добри танкове, много добри ракети, много добри ядрени оръжия. Но през 80-те години на миналия век нямаше храна в магазините“, каза Надеждин.
По заснежените и празнични улици на Москва руснаците пазаруват за празниците и по повечето признаци се опитват да продължат живота си. Много западни марки, които затвориха магазините си в отговор на инвазията в Украйна, бяха заменени с местни алтернативи. Което доближава усещането за нормалност.
Въпреки това цените се покачват. Инфлацията в Русия е 7,4 %, което е малко повече от световната инфлация от 7%.
„Скъпо. Всичко е толкова скъпо, въпреки че има всичко, от което се нуждаеш“, каза пред NBC News пенсионерка на площад „Пушкинска“ в центъра на Москва, която обаче не пожела да назове името си.
Тя се намирала близо до първия Макдоналдс, който отвори врати в постсъветска Русия през 1990 г. В момента това е руската версия на Макдоналдс, която се намеси, след като веригата за бързо хранене напусна страната миналата година.
„Имаме голям опит в оцеляването“, каза 58-годишната Елена, която също помоли да не използва фамилното си име. „Така че просто започнахме да купуваме по-малко боклуци и повече неща, които са наистина необходими“.
NBC News разговаря и с млада жена на име Галина, която казва, че икономиката ѝ се струва стабилна. Достатъчно, че да е на път да си купи нов iPhone 15. Тя работи като продуктов тестер, но признава, че не всички могат да споделят нейните възгледи за икономиката.
Тези настроения са все по-трудни за измерване от социолозите. В атмосферата на страх и потискане на инакомислието е трудно да се каже дали хората казват истината за мнението си.
Но неотдавнашно проучване на независимия социологически център „Левада“ показа, че нивото на подкрепа за руските въоръжени сили в Украйна остава високо – 74%. Въпреки че близо 60% от руснаците искат да започнат мирни преговори с Украйна. Неотдавнашното проучване на Левада показа, че 85% от решилите да гласуват биха дали гласа си за Путин.
А той се опитва да изгради глобален образ. По-рано този месец той направи дипломатически посещения в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Въпреки че изглеждаше, че е ограничил международните си пътувания, след като Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му за предполагаемо отвеждане на украински деца в Русия.
Почти две години след началото на войната Путин изглежда поддържа истинска популярност. А разказите на държавните медии за т.нар. специална военна операция са потънали дълбоко в много слоеве на обществото.
„Това, което съобщаваме за състоянието на общественото съзнание в Русия, разстройва много хора“, казва Алексей Левинсон от центъра „Левада“. „Казваме, че руснаците подкрепят военните действия срещу Украйна, казваме, че руснаците наистина одобряват дейността на руския президент“, каза Левинсон. „Началото на военните действия не засегна основните условия на живот на руснаците. И още повече, че руското народно съзнание не реагира на тези събития. Това е наистина удивителна, така да се каже, особеност на това време“. В руската психика, казва Левинсон, войната не е свързана с победата над Украйна. „Това, което е жизненоважно, е да не бъдем победени от Запада“, казва той.
Путин е казал на народа си, че бъдещето му е в партньорство с Китай.
Той се превърна в един от ключовите търговски партньори и политически съюзници на Русия след началото на войната. Разузнаването на САЩ също предполага, че Китай оказва решаваща подкрепа за войната в Украйна.
Надеждин, който клони към прогресивното, но е подкрепен от по-дясноцентристка партия, казва, че много руснаци се съпротивляват, като отдавна се страхуват от нарастващото китайско влияние. Исторически Русия е била ориентирана към Европа, казва Надеждин. И трябва да остане такава. Или рискува да се превърне във „васална“ държава на Китай – силно икономически зависима от Пекин.
„Трябва да се върнем в европейската общност“, каза Надеждин в заключение.
Още новини четете в секция Свят.