„Беж Лиске да бягаме!“ Тази фраза от известна българска приказка става изключително актуална за това, което готви държавата за хитреещите бизнесмени и откровените неакдърници в правенето на бизнес.
Държавата прави специален електронен регистър, в който ще се вписват управители, директори, членове на бордове и на надзорни съвети на фалирали фирми. Това е при условие, че са временно лишени от мениджърски права. Идеята на „черния списък“ е да събере на едно място данните. Както и да улесни проверките. Така провалилите се ръководители да не бъдат поставяни начело на други предприятия, за да не докарат до банкрут и тях. Това касае т.н. умишлен фалит.
В регистъра няма да бъде поставян абсолютно всеки шеф на изпаднало в несъстоятелност предприятие, а само „тежките случаи“. Например когато става сума за управител, директор или контрольор на дружество, което е било прекратено заради фалит през последните две години. И което е оставило след себе си неуредени дългове.
Бизнесмените хитреци влизат в „черен списък“
В черния списък ще влизат и началници на фирми, които са били лишени от мениджърски права. Причинат трябва да е да са били уличени, че не поддържат в складовете петролни резерви. Това е по силата на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти,
Регистърът ще бъде изграден и поддържан от Агенцията по вписванията. Тя е администратор и на други важни бази данни – Търговския и Имотния регистър, БУЛСТАТ, регистъра на „брачните договори“.
Създаването му не е българско хрумване, а е задължение на всяка държава от ЕС. Има европейска директива, която изисква от членките на Евросъюза да си обменят в реално време информация за мениджъри, лишени от права. Така че например ако някой директор е съсипал фирма в България, да не може да си намери работа в друг борд или надзорен съвет в Германия, Полша, Гърция или другаде.
Достъп до регистъра обаче няма да е свободен, той ще е само за служебно ползване. Агенцията по вписванията ще дава безплатен достъп до данните на съдилищата, прокуратурата и на други органи. Те ще бъдат определени със закон. Хората, заемали постове в директорски, управителни, контролни съвети, и канещи се да седнат в шефско кресло, ще могат да получат информация. Тя ще е дали не фигурират в регистъра. А също и по силата на какви документи са били вписани и за какъв срок нямат право да заемат мениджърски позиции.
Уредбата на бъдещия регистър е в проект за допълнение на Закона за Търговския регистър. Проектът, подготвен от Министерството на правосъдието, в момента е на фаза „обществено обсъждане“.
Още новини четете в секция Бизнес.