Бели или кафяви яйца? Ако направите омлет с кафяви яйца, ще се различава ли вкусът му от този на омлет с бели яйца? Ще се различава ли хранителната му стойност? В този смисъл бихте ли могли да различите две различни пържени яйца – едно кафяво и едно бяло?
Експертите твърдят, че няма разлика във вкуса или хранителните стойности въз основа на цвета на черупката. Това, което често е различно, са цените. По принцип видът кокошки, които снасят кафяви яйца, ядат повече и по този начин изхранването им е по-скъпо. Така че кафявите яйца обикновено са малко по-скъпи.
„По принцип няма разлика между кафявото и бялото яйце от хранителна гледна точка. Това е свързано с породата на пилето“, казва Даниел Брей, собственик на Brey’s Egg Farm, пред Yahoo. Той добави, че цените и вкусът на яйцата „зависят от вида и количеството на храната, която се дава на кокошките“.
Eggland’s Best, друг производител на яйца, съобщава на своя уебсайт, че „най-общо казано, кокошките с бели пера, като White Leghorns, снасят бели яйца, а кокошките с червеникавокафяви пера, като Rhode Island Reds, снасят кафяви яйца. Цветът на черупката има малка връзка с качеството на яйцата, вкуса, хранителната стойност, характеристиките при готвене или здравината на черупката.“
Eggland’s Best отбелязва, че както кафявите, така и белите черупки са бели отвътре, но при кафявите яйца кокошката поставя естествен пигмент на повърхността „по време на последните етапи от формирането на яйцата“. Количеството кафяв цвят зависи от породата кокошка и индивидуалните ѝ характеристики.
Добри ли са яйцата за вас?
Яйцата са изпадали в немилост и отново са се връщали. Но едно проучване в списание Nutrients опровергава някои от обвиненията, които са свързани с консумацията на яйца.
„Кокошите яйца осигуряват холин, фолат, витамин D, йод, витамини от група В и висококачествени протеини и вече не се разглеждат от националните органи като рисков фактор за висок холестерол и сърдечносъдови заболявания“, пишат изследователите, след като са направили преглед на висококачествени проучвания. Те отбелязват проучвания, според които яйцата увеличават синтеза на мускулни протеини и намаляват мастната маса. Яйцата като част от храненето подобряват усещането за ситост. Според тях при наблюдателни проучвания по-високата консумация на яйца не оказва влияние или слабо намалява риска от сърдечносъдови заболявания.
Изследователите заключават, че „яйцата са много хранителни, достъпни и на достъпни цени. Доказателствата от висококачествени проучвания сочат, че те имат положително или неутрално въздействие върху здравните показатели и не представляват риск, когато се консумират редовно като част от балансирано хранене.“
Източник – DesertNews/Превод:SafeNews