След наводненията идва другата заплаха – невидимата. Калната вода се оттегля, улиците постепенно се почистват, но рискът от зарази и замърсена питейна вода остава. Министерството на здравеопазването предупреди, че при наводнения съществува сериозна опасност от замърсяване на водоизточници и възникване на здравни рискове за населението.
Природата има особен талант да напомня на хората, че канализацията и реката не трябва да се срещат. И когато все пак се срещнат, последствията не са само мокри мазета.
От Министерство на здравеопазването съобщиха, че след оттегляне на водата и нормализиране на обстановката регионалните здравни инспекции ще започнат пробонабиране и лабораторен анализ на питейните води. Ще бъдат извършвани и проверки с цел недопускане разпространението на заразни заболявания.
Институциите призовават гражданите стриктно да следят указанията на местните власти и на регионалните здравни инспекции и да използват само вода от сигурни и проверени източници. Междувременно за засегнатите области се отпуска минерална вода от Държавния резерв. Извършва се постоянен мониторинг на ситуацията в координация с областните управители, общините, ВиК дружествата и органите на пожарна безопасност и защита на населението.
Министър Ивкова е разпоредила регионалните здравни инспекции своевременно да информират гражданите за санитарно-хигиенната обстановка и за мерките, предприемани за опазване на общественото здраве.
От здравното министерство публикуваха и конкретни препоръки към хората в засегнатите райони.
При наводнения:
• Не използвайте вода за пиене и готвене, докато не бъдат готови лабораторните резултати;
• Водата от кладенци и сондажи също не се счита за безопасна;
• Използвайте бутилирана вода или вода, доставена с цистерни.
За предпазване от инфекции:
• Мийте често ръцете си и използвайте дезинфектант;
• При работа в засегнатите райони носете ръкавици и маска;
• При нараняване потърсете лекар, тъй като може да се наложи ваксина против тетанус.
Важно предупреждение има и по отношение на храната след бедствия:
• Не консумирайте храни, които са били в контакт с придошла вода;
• Изхвърлете повредени опаковки и съмнителни консерви;
• Съхранявайте храната в плътно затворени съдове, далеч от насекоми и гризачи.
Лекарска помощ трябва да се потърси незабавно при симптоми като диария, повръщане, температура и отпадналост. От министерството предупреждават също болни хора да не приготвят храна за други, за да се избегне разпространение на инфекции.
Източник: МЗ







