Сирийският президент Башар Асад заяви, че най-голямата пречка пред завръщането на милиони бежанци у дома е липсата на инфраструктура, разрушена от продължилата повече от десетилетие гражданска война, предаде БГНЕС.
Конфликтът в Сирия отне живота на повече от 500 000 души, разсели милиони и разруши инфраструктурата и промишлеността на страната, откакто започна през 2011 г. с репресиите на властта срещу мирните антиправителствени протести.
Войната привлече чужди сили и джихадисти. Макар че през последните години фронтовите линии в по-голямата си част затихнаха, големи части от северната част на страната остават извън контрола на правителството.
Запитан по време на интервю за базираната в Абу Даби телевизия Скай Нюз Арабия за най-голямото предизвикателство пред завръщането на бежанците, Асад отговори: „Логистично, инфраструктурата, която терористите разрушиха“.
Асад, който нарича всички, които се противопоставят на правителството, „терористи“, отбеляза засилен ангажимент с държавите от Близкия изток през тази година.
По данни на ООН Ливан, Йордания, Турция, Ирак и Египет приемат най-малко 5,5 млн. бежанци.
Регионалните държави също така търсят сътрудничество от Дамаск по въпроси, включително борбата с търговията с наркотици.
„Когато има война и държавата е отслабена“, търговията с наркотици процъфтява и „това е нормално“, каза Асад.
„Страните, които допринесоха за създаването на хаос в Сирия, носят отговорност за това, а не сирийската държава“, добави той.
Сирия се е превърнала в наркодържава, като каптагонната индустрия на стойност 10 млрд. долара засенчва целия останал износ и финансира както Асад, така и много от неговите врагове.
Сирийският президент изтъкна диалога между Дамаск и арабски официални лица за борба с търговията с наркотици.