България поиска от ЕК преразглеждане на ПВУ. Предложените реформи имат за цел укрепване на рамката за управление на енергийната бедност и подготовка за либерализация на пазара на дребно, повишаване на прозрачността на процедурите за свързване на нови възобновяеми мощности и капацитети за съхранение, подобряване на функционирането на балансиращия енергиен пазар и улесняване на въвеждането на мерки за отговор на търсенето.
Предложението включва инвестиции в области като разработването на информационна система за идентифициране на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електрически превозни средства при предоставянето на социални услуги и внедряване на допълнително съхранение на електроенергия чрез увеличаване на мащаба на съществуваща инвестиция.
България също така предлага да се премахнат или модифицират няколко мерки в плана, като същевременно изразява желанието си за запазване на средствата от ПВУ, отпуснати на България.
Предложените промени са свързани с обективни обстоятелства, които оказват влияние върху осъществимостта на съответните мерки, както е предвидено първоначално.
Тъй като някои от предложените промени засягат неуредени въпроси по второто искане за плащане, на 17-ти април България поиска, в съгласие с Комисията, да оттегли искането за плащане с оглед повторното му подаване след одобрението на изменения план.
ЕК ще продължи да работи с българските власти по преразглеждането на плана и ще оцени дали модифицираният план продължава да отговаря на критериите.
Ако оценката е положителна, Комисията ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета, което държавите-членки ще имат до четири седмици да одобрят.
ПВУ на България включва широк набор от мерки за инвестиции и реформи. Планът се финансира с 5,69 милиарда евро безвъзмездни средства.
SafeNеws припомня, че ЕК изрази надежда за постигане на положително решение по второто плащане към България по ПВУ.
Източник: БНТ