България и „Репортери без граници“ ще си сътрудничат. След среща с българския премиер Николай Денков в Брюксел неправителствената организация приветства желанието и ангажимента му да укрепи свободата на медиите и правото на информация. Организацията ще продължи да следи за реализацията на тези цели в България.
България и „Репортери без граници“ ще си сътрудничат
Денков изрази особена загриженост от „дезинформацията и силния натиск, на който са подложени журналистите в България“, и посочи, че правителството е готово да използва опита на „Репортери без граници“ за провеждането на необходимите реформи на национално и европейско равнище.
„Искам да изразя ангажимента на моето правителство към свободната, независима и плуралистична преса и към правото на гражданите на информация.“Ще се възползваме от опита и инициативите на РБГ, за да насърчаваме надеждните медии и да се борим с дезинформацията в България, в ЕС и на международно равнище“, каза той.
Българският премиер и „Репортери без граници“ се споразумяха да си сътрудничат за гарантиране на свободата на печата и правото на информация, като използват опита и инициативите на РБГ.
Свободата на печата и правото на достоверна информация
„Приветстваме желанието на министър-председателя Николай Денков да извърши необходимите реформи, за да гарантира свободата на печата и правото на достоверна информация. Ще останем бдителни в трудния контекст и ще бъдем на разположение, за да допринесем за конкретни резултати“, се казва в изявление на РБГ.
Както Safenews писа, премиерът се срещна с предсавители на организацията.
“Проблемът в България не е свободата на словото. През последните две години има значителен напредък в това отношение. Основният проблем в страната ни е свързан с дезинформацията. Необходими са стандарти, по които да се проверява истинността на фактите. Освен промени в българските закони, тук може много да ни помогне и законодателството на европейско ниво”, заяви той на срещата.
Министър-председателят подчерта усилията на правителството да гарантира прозрачност на медийната собственост, свободата на изразяване на журналистите и достоверността на информацията. Конкретен резултат в тази посока е приемането на промените в Закона за обществените поръчки, изготвени в изпълнените на препоръките от последните годишни доклади на Европейската комисия за върховенството на закона в България. Създадена е работна група към Министерството на правосъдието с участието на експерти и от други институции, която изготвя нормативни промени в съзвучие с европейските и световни стандарти в медийната сфера.
Българският премиер и „Репортери без граници“ се обединиха около необходимостта да установят дългосрочно партньорство.
България е на 71-о място от 180 държави в световния индекс за свобода на медиите за 2023 г., изготвян от „Репортери без граници“. За последните две години страната ни се е изкачила в класацията с 41 места.
Още новини четете в категория България.