България и Германия с голяма сделка за покупка на зенитно-ракетни комплекси. Министърът на отбраната на България Атанас Запрянов и германският му колега Борис Писториус подписаха Програмно споразумение за съвместната покупка на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T.
„България продължава да оказва подкрепа на Украйна в изпълнение на решенията на Народното събрание“, заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов на заседанието на министрите на отбраната във формата на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, ръководена от САЩ.
Форумът се проведе в авиобаза „Рамщайн“ в Германия, се посочва в съобщение на министерство на отбраната.
В рамките на форума министър Запрянов проведе двустранна среща с федералния министър на отбраната на ФРГ Борис Писториус. Бяха обсъдени ключови въпроси в сферата на отбраната, както и възможностите за разширяване и надграждане на военното сътрудничество в области от взаимен интерес. Подписаното споразумение за покупка на IRIS-T SLM системи е съгласно Меморандума за разбирателство относно съвместното закупуване на наземни системи за противовъздушна отбрана в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“.
В контекста на търсенето на съвместни решения в подкрепа на украинската страна беше и проведената двустранна дискусия между делегациите на България и Украйна.
Общата цел на страните, които участват в инициативата на ЕС, е да се насърчи сътрудничеството в областта на отбраната чрез съвместно възлагане на обществени поръчки за оперативно съвместими и взаимнозаменяеми оръжейни системи, допълват от пресцентъра на МО.
Проектът за инвестиционен разход за придобиването на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T беше приет от Народното събрание на 8 август тази година.
Както SafeNews писа, България ще закупи зенитно ракетен комплекс „IRIS-T SLM“ от Германия за близо 183 млн. евро.
Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до 5 броя „IRIS-T SLM“ и на 1 брой система за далечен обсег „IRIS-T SLX“.
България се нуждае от съвременни системи за противовъздушна отбрана, които да отговарят на съвременните предизвикателства, особено на фона на бушуващите в близост до нас войни – в Украйна и Близкия изток.
Целта е да се преодолее дефицитът от способности на българските Военновъздушни сили за зенитно-ракетно прикритие чрез технологично обновяване и постигане на оперативна съвместимост в съюзническата система за противовъздушна и противоракетна отбрана.
С придобиването на нови многоканални ЗРК ще се увеличат многократно възможностите ни за възпиране и отразяване на противниковите въздушни и ракетни атаки. Също така България ще намали своята зависимост от вноса на резервни части за нашето остаряло ПВО от Русия.
В момента най-модерната ни система за ПВО е съветската С-300 от епохата на разпадането на Варшавския договор през 1990-1991 година.Тези системи макар и да се доказани, вече са доста стари и тяхната експлоатация е много сложна, особено сред началото на войната на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
По-рано Германия обеща да прехвърли на Украйна още 12 самоходни оръдия Panzerhaubitze 2000.
Това съобщи Борис Писториус в американската авиобаза „Рамщайн“. Германия ще достави на Украйна още дванадесет Panzerhaubitze 2000 на стойност 150 милиона евро, каза Писториус. През тази година ще бъдат доставени шест модерни артилерийски установки с обсег над 30 километра, а през следващата – още шест, добави той. Германският канцлер Олаф Шолц по време на посещение във военна база близо до град Кил в сряда, 4 септември, потвърди поръчката за допълнителни системи за противовъздушна отбрана IRIS-T с различни конфигурации за Бундесвера и Въоръжените сили на Украйна.
Източник – БНТ