България е замесена в международна операция на Европол – една от най-мащабните в последните години. Над 230 души арестувани при разбиването от Европол на четири големи мрежи за контрабанда на наркотици.
Европол съобщи, че разследването под кодовото име „Операция Булут“ се е провело в няколко юрисдикции и в него са участвали властите в Белгия, Франция, Германия, Нидерландия и Испания, а Турция съобщи, че си е сътрудничила с 9 чужди държави, сред които Гърция, Сърбия, Азербайджан, Косово, България, Северна Македония и др.
Властите са разбили четири големи престъпни мрежи, отговорни за подхранването на потока от наркотици в Европейския съюз и Турция, се казва в изявление на правоприлагащата агенция на ЕС Европол.
То е резултат от поредица „координирани рейдове“, подкрепени от агенцията, които са довели до ареста на 232 заподозрени, включително няколко „цели с висока стойност“.
Правоприлагащата агенция заяви, че групите са били арестувани във връзка с конфискуването на най-малко 21 тона наркотици в Европа и Турция, включително 3,3 милиона таблетки MDMA.
Европол заяви, че групите са използвали както традиционни маршрути за контрабанда, така и сложна логистика. Разследващите също така съобщиха, че са разкрили участието на групите в пране на пари, насилствени престъпления и по-широка мрежа от организирана престъпна дейност.
‘Unprecedented’ Europe raids net 234 arrests, over 21 tonnes of drugs seized@ShivanChanana brings you this report pic.twitter.com/YVMjABlFfF
— WION (@WIONews) April 16, 2025
Европол заяви, че използването на „криптирани комуникационни платформи“ като Sky ECC и ANOM е било ключов инструмент в операцията.
През последните две години Европол изигра ключова роля в координирането на усилията в цяла Европа в подкрепа на разследванията на тези престъпни мрежи. Чрез провеждането на координационни срещи на високо равнище Европол събра всички участващи държави, за да разработят съвместна стратегия, а информацията, споделена по неговите канали, помогна да се очертае структурата на мрежите и да се идентифицират връзките с други случаи.
Борбата с мрежите за трафик на наркотици в Европа обаче е „игра на котка и мишка“, смята членът на Европейския парламент от групата на социалистите Сандро Руотоло.
Той беше част от парламентарна делегация, която посети пристанищата Антверпен в Белгия и Ротердам в Нидерландия, за да оцени мерките за ограничаване на потока от наркотици в две от основните входни точки на Европейския съюз.
Членовете на ЕП обиколиха контейнерните терминали и се срещнаха с местните пристанищни власти, за да получат информация за начина, по който организираните престъпни групи провеждат операциите си за контрабанда на наркотици.
„Знаем количеството на конфискуваните наркотици, но колко всъщност преминава през тях?“, каза Руотоло, като обясни, че докато скенерите на пристанището в Ротердам могат да открият кокаин, скрит в плодове, те не са в състояние да го забележат, когато той е скрит в тъкани.
Турските власти арестуваха 234 високопоставени членове на международни организирани престъпни групи при мащабна операция, координирана в 20 провинции и 9 чужди държави, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая.
На пресконференция в Анкара Йерликая заяви, че синхронизираните обиски, наречени операция „Оркинос-Булут“, са насочени срещу транснационални синдикати за трафик на наркотици и техните мрежи за пране на пари. От задържаните заподозрени 225 са арестувани в Турция, а 9 – в чужбина. Десет от заподозрените са включени в Червената бюлетинa на Интерпол.
Операцията е ръководена от турската национална полиция под координацията на отдела за борба с наркотиците, отдела на Интерпол-Европол и полицията в Истанбул, с подкрепата на турския Съвет за разследване на финансови престъпления (MASAK).
Турските власти са си сътрудничили с правоприлагащите органи във Франция, Обединеното кралство, Австралия, Съединените щати, Гърция, Сърбия, Азербайджан, Косово, България, Северна Македония, Бразилия и Иран, като са обменили разузнавателна информация и документи по време на операцията.
Йерликая заяви, че операцията е насочена срещу четири големи международни наркокартела, които търгуват с кокаин от Южна Америка, хероин от Иран и Афганистан, и екстази през Балканите и европейските страни. Той добави, че организациите също така са внасяли контрабандно химически прекурсори от Източна Азия в Европа за производство на наркотици.
„Лицата, които идентифицирахме, са отговорни за 21,2 тона конфискувани наркотици и над 3,3 милиона незаконни хапчета“, каза Йерликая. „Това беше мащабна, глобална престъпна структура. В допълнение към трафика на наркотици и изпирането на доходи, мрежите са участвали в убийства, въоръжени нападения, отвличания, незаконно лишаване от свобода, изнудване и сплашване чрез стрелба и заплахи.“
Той добави, че властите са конфискували активи на стойност приблизително 13 млрд. лири (около 400 млн. долара), включително 681 имота, 127 превозни средства и дялове в 113 дружества, свързани със заподозрените. Министърът подчерта значението на международното сътрудничество, като нарече съвместната работа с Европол „исторически крайъгълен камък“ в борбата с транснационалната престъпност.
„Благодарение на координацията в реално време, споделянето на данни и съвместния анализ на криптираните комуникации ние разкрихме цялата структура на тези престъпни мрежи“, каза Ерликая. „Това ни позволи да идентифицираме маршрутите им за превоз на наркотици, техниките за изпиране на пари и методите за комуникация.“
Ерликая благодари на всички национални и международни агенции, участвали в операцията, като обеща да продължи да полага усилия за разбиване на глобалните мрежи за трафик на наркотици.
„Трафикантите на наркотици са врагове на човечеството“, каза той. „Ще продължим да се борим с тях от името на нашата нация и на цялото човечество.“
Източник – Euronews, Daily Sabah/Превод:SafeNews