„България е на първо място в ЕС по употреба на тютюневи изделия.От няколко години водим първото място усилено“.Това каза д-р Гергана Гешанова от Коалицията за живот без тютюнев дим.
По думите й, това е свързано с по-високи нива на заболеваемост, по-висока смъртност и още много лоши показатели.
„Само като се разходиш по улиците на някой по-голям град, ще видиш какво става около вратите на училищата, тези гроздове от млади хора, които си говорят щастливо и същевременно употребяват някаква форма на тютюнево или никотиново изделие. Още по-стряскащо е това, че девойките пушат повече, отколкото младежите“, допълва тя.
Тя цитира данни от изследване на ООН за здравните навици при децата в училищна възраст:
„Нашите 11-годишни деца са на първо място сред изследваните с над 15-18% за това, че те са употребявали през живота си някакво тютюнево изделие. Средната цифра за тази възраст е около 1-2% за другите страни, а ние сме 15-18″, каза още д-р Гешанова.
Според проучване на Пловдивския медицински университет, 2% от 9-годишните пушат обикновени цигари, а 3% пушат вейпове. Над 77% от децата споменават, че техните родители, поне единият от тях, употребяват тютюневи изделия.
Това по думите на специалиста означава, че нашата здравна култура и здравословни навици са сбъркани.
„При нас нещо куца. Правим някакви усилия, но те май са в кавички. Нито като родители достатъчно усилия правим да надмогнем своите пристрастия, нито като държава правим достатъчно, за да бъде ясно и на родителите, и на децата, и да има някаква нормална законова рамка, която да води хората в правилния път“, каза тя.
Според нея е илюзия, че новите изделия са по-безвредни за нашите деца. По думите ѝ от приемането на тези химикали най-много страда мозъкът.
България е една от малкото страни, в които външната реклама на тютюневи изделия все още съществува. В никоя друга държава не могат да се видят билбордове и цели стени на сгради с реклами на тютюневи и никотинови изделия.
Източник: БНР