Президентът Джо Байдън тайно е променил ядрената стратегия на САЩ. Джо Байдън е одобрил нова ядрена стратегия на САЩ, за да се подготви за евентуални координирани ядрени сблъсъци с Русия, Китай и Северна Корея, пише в материал на New York Times. Строго секретният документ „Ръководство за използване на ядрените оръжия“ е бил променен през март, без да бъде обявен публично.
„Документът, който се актуализира на всеки около четири години, е толкова строго секретен, че няма електронни копия, а само малък брой хартиени копия, раздадени на няколко служители по националната сигурност и командири от Пентагона“, съобщава медята.
Очаква се Конгресът да бъде уведомен за промените в разсекретен вид преди края на мандата на г-н Байдън в Белия дом през януари.
Но, както съобщава Times, двама отделни високопоставени служители са получили разрешение да споменат промените в публични изказвания, макар и само във „внимателно ограничени единични изречения“.
„Президентът наскоро издаде актуализирани насоки за използване на ядрени оръжия, за да се отчетат многобройните противници, въоръжени с ядрени оръжия“, казва Випин Наранг, ядрен стратег от M.I.T., който е работил в Пентагона.
„По-специално“, добави той, ръководството реагира на „значителното нарастване на размера и разнообразието“ на китайския ядрен арсенал.
Байдън тайно е променил ядрената стратегия на САЩ
Пранай Вади, старши директор на Съвета за национална сигурност по контрола на въоръженията и неразпространението, се позова на документа през юни, като заяви, че в него се подчертава „необходимостта от едновременното възпиране на Русия, КНР и Северна Корея“, използвайки абревиатурата за Китайската народна република.
Служители на Пентагона от години предупреждават за пробив на ядрен арсенал от страна на Китай.
Въпреки че Пекин разполага с ядрени оръжия от 60-те години на миналия век, в продължение на десетилетия той имаше само минимална възпираща сила, която едва се съизмерваше с арсеналите на Великобритания и Франция, а още по-малко с тези на САЩ или Съветския съюз/Русия. Но командващият на Стратегическото командване на САЩ, генералът от ВВС ген. Антъни Котън, свидетелства пред Конгреса през февруари, че размерът и бързите темпове на ядреното натрупване на Пекин са „спиращи дъха“. Настоящите китайски стратегически запаси се оценяват на около 500 бойни глави и ще нараснат до 1500 до 2030 г., като най-драматичният ход е изграждането на над 300 силоза за междуконтинентални балистични ракети в Западен Китай.
Политиката за възпиране отчита бързото нарастване на ядрения арсенал на Китай, който през следващото десетилетие ще съперничи по размер и разнообразие на запасите на САЩ и Русия и идва в момент, когато руският президент Владимир Путин заплаши да използва ядрени оръжия в Украйна.
През февруари САЩ предупредиха съюзниците си, че Русия може да планира да постави ядрено оръжие в космоса.
Това се случва, след като последното голямо споразумение за контрол на ядрените оръжия с Русия – „Нов старт“, което определя ограничения за ядрените оръжия с междуконтинентален обсег, изтича в началото на 2026 г., без да има последващо споразумение.
Китай и Русия сега са по-сплотени в политическо и икономическо отношение. Миналия месец китайски и руски бомбардировачи с далечен обсег на действие за първи път патрулираха заедно край Аляска и проведоха учения с бойна стрелба в Южнокитайско море.
Източник – The Washington Times/Превод:SafeNews