Джо Байдън подписа двупартиен законопроект, който забранява вноса на обогатен уран от Русия, в последното усилие на Вашингтон да окаже допълнителен натиск върху Владимир Путин заради инвазията му в Украйна.
Забраната за внос на гориво за атомни електроцентрали започва
след около 90 дни, въпреки че позволява на Министерството на енергетиката да издава освобождавания в случай на проблеми с доставките до 2028 г.
Русия е най-големият доставчик в света на обогатен уран и около 24% от обогатения уран, използван от атомните електроцентрали на САЩ, идва от страната.
В седмиците след инвазията на Русия в Украйна Белият дом забрани вноса на руски петрол
и газ в опит да прекъсне източниците на чуждестранни приходи за Русия. Оттогава САЩ и техните съюзници наложиха допълнителни санкции на Русия и нейната огромна енергийна индустрия.
Забавянето на забраната на руския уран отчасти се дължи на зависимостта на САЩ от руския внос и опасенията, че 93-те ядрени реактора в страната могат да бъдат прекъснати поради липса на гориво.
Докато САЩ са най-големият пазар за ядрени горива, сегашният им вътрешен капацитет за обогатяване може да достави само 30% от горивото, необходимо за десетките им реактори, се казва в доклад на Камарата на представителите на САЩ относно новоприетото законодателство.
Докладът подчертава зависимостта на САЩ от „държавната руска ядрена енергийна компания Росатом и нейното дъщерно дружество Тенекс“.
Катрин Хъф, помощник-секретар по ядрените въпроси на Министерството на енергетиката,
каза миналата седмица, че САЩ се подготвят от 2022 г. за възможността Путин да спре да им продава уран, като работи за увеличаване на вътрешния капацитет за преработка на ураново гориво.
Законът ще „укрепи енергийната и икономическата сигурност на нашата нация чрез намаляване и в крайна сметка премахване на нашата зависимост от Русия за гражданска ядрена енергия“. Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, се казва в изявление.
Адвокатската кантора Morgan Lewis,
която съветва собствениците на ядрени реактори относно доставките на гориво и регулаторните въпроси, каза, че „други източници на уран и услуги за обогатяване, заедно с възстановяването на местната индустрия за горивен цикъл, в крайна сметка трябва да притъпят всякакви значителни въздействия от акта върху ядрената индустрия на САЩ“.
Законодателството, забраняващо руския уран, също отключва около 2,7 милиарда долара финансиране за увеличаване на капацитета в американската промишленост за производство на уран.
В доклада на Камарата на представителите относно новия закон се казва, че едно съоръжение за преобразуване в САЩ вече се рестартира и ще може да достави еквивалента на около „40% от търсенето на пазара в САЩ в близко бъдеще“.
Държави, включително Канада, Франция и Япония, ще помогнат на САЩ да се справят със „съюзническа алтернатива“ на руския уран, каза Хъф миналата седмица.
Източник: The Guardian /Превод:SafeNews