Риши Сунак завърта колелото на санкциите, а то спира върху таралеж, в Брюксел Урсула фон дер Лайен заема твърда позиция по отношение на салатите и вълкодавите, а в Берлин Олаф Шолц е без идеи и се обръща за помощ към ChatGPT.
Най-сложните фалшиви видеоклипове, наречени deep fake, размиват границата между реалността и измислицата, а най-новият пропаганден клип на Москва е перфектен пример за това.
Споделено в каналите на социалните медии на дипломатическите постове на Кремъл в Европа, видеото, озаглавено „11-ти пакет от санкции (зад кулисите)“, представя президента Байдън, който удря главата си в стената, опитвайки се да измисли нова иде, а в пристъп на яд президентът Макрон хвърля на земята табела.
Първоначално създадено от контролирания от Кремъл телевизионен оператор RT, видеото започва в Овалния кабинет, където генериран от AI Байдън казва:
„Не, не, не, това е глупост. Имаме нужда от свежи идеи, по-силни и по-ефективни“, докато мачка документи и блъска главата си в стената.
По-късно е показано, че Шолц въвежда „идеи за санкции срещу Русия“ в AI платформата ChatGPT.
Посланиците на ЕС се събраха в Брюксел, за да обсъдят 11-ия кръг от икономически мерки, насочени към Русия, които Европейската комисия въведе през април, припомнят от The Times.
11th package of sanctions (behind the scenes) pic.twitter.com/ZuyEgbThrJ
— Russian Embassy, UK (@RussianEmbassy) June 14, 2023
Киев призова за по-строги санкции тази седмица, за да спре потока от компоненти, използвани в руските ракети, заявявайки, че е по-евтино да спре трансфера им, отколкото да подобри противовъздушните системи срещу разполагането им.
Наскоро Кремъл удвои кампанията си за дезинформация
Във вторник беше разкрито, че Русия е отговорна за фалшива новина, предназначена да убеди французите, че страната е заплашена от радиоактивен облак, причинен от британски оръжия, доставени на Украйна.
Огромната кампания за дезинформация включваше клониране на уебсайтове на западни вестници в опит да се подкопае подкрепата за Украйна, според Катрин Колона, френският външен министър.
Имаше поне 49 такива статии за Le Parisien, седем за 20 Minutes и по една за Le Monde и Le Figaro.
Този месец и Русия стана жертва на такова deep fake видео в което президента Владимир Путин обявява военно положение. То беше излъчено по редица руски радио и телевизионни мрежи. Кремъл определи инцидента като хакерска атака.
През февруари миналата година фон дер Лайен обяви, че ЕС ще забрани на RT, Sputnik и техните филиали да работят в своите 27 страни членки. Забраната също така означаваше, че RT е блокиран в Обединеното кралство, тъй като е зависим от компании от ЕС за подаването на сигнала.