Помогнахме на Израел да свали почти всички входящи дронове и ракети. По мое указание, за да подкрепят отбраната на Израел, американските военни преместиха самолети и разрушители за противоракетна отбрана в региона през последната седмица. Благодарение на тези разполагания и изключителните умения на нашите военнослужещи, ние помогнахме на Израел да свали почти всички входящи дронове и ракети“, каза Байдън в изявление, публикувано от Белия дом след телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Президентът Джо Байдън обяви, че ще се обърне към лидерите на Г-7,
за да обсъди общ отговор на скорошните военни действия на Иран срещу Израел. Това изявление предполага, че Съединените щати вероятно ще възприемат дипломатически подход към ситуацията, вместо да прибягват до военни действия.
Военната атака на Техеран беше извършена в отговор на израелския въздушен удар срещу иранско консулство в Сирия на 1 април, който доведе до смъртта на седем ирански военни, включително двама генерали. Въпреки това, въпреки провокиращата ситуация, израелските отбранителни сили успяха да свалят по-голямата част от дроновете и ракетите, насочени към тях, причинявайки само незначителни щети на една военна база.
Призивът на президента Байдън към лидерите на Г-7
подчертава значението на международното сътрудничество при справянето с този потенциален конфликт. Като група, състояща се от някои от най-влиятелните държави в света (САЩ, Обединеното кралство, Германия, Франция, Италия, Канада и Япония), Г-7 има ресурсите и влиянието да улесни диалога между враждуващите страни и да помогне за намирането на мирно решение.
Всяка реакция от страна на Г-7 ще зависи от позициите
и интересите на отделните членове. Например, ако САЩ и техните европейски съюзници смятат, че Иран трябва да бъде възпрян от по-нататъшни агресивни действия, те могат колективно да призоват Техеран да се върне на масата за преговори и да се ангажира конструктивно със съществуващото ядрено споразумение. От друга страна, ако членовете на Г-7 имат опасения относно потенциално ескалиране на конфликта или смятат, че Израел трябва да поеме отговорност за своите действия, те може да заемат по-умерена позиция.
Като цяло, този ход на администрацията на Байдън
демонстрира ангажимента на САЩ да работят чрез многостранни канали за разрешаване на международни кризи. Той също така подчертава нарастващата роля на Г-7 като форум за глобално управление в един все по-сложен и взаимосвързан свят. Докато точните подробности на дискусиите и решенията на лидерите на Г-7 остават неясни, едно нещо е сигурно: светът внимателно наблюдава развитието на тази ситуация и очаква от световните лидери да действат отговорно и в най-добрия интерес на всички участващи страни.
SafeNews припомня, че късно в събота вечерта Иран обяви, че е изстрелял дронове и ракети срещу Израел. Причината – отмъщение за нападението срещу консулството в Дамаск на 1 април. Тогава бяха убити високопоставени ирански военни. Новината за атаката с дронове беше съобщена по иранската държавна телевизия.
Американски и британски военни самолети са свалили ирански дронове над районите на иракско-сирийската граница, съобщи израелската телевизия CH 12 TV. Британските самолети излетяха от Кипър. Според източници дронове са били свалени от йорданската страна на долината на река Йордан и са се насочвали към Йерусалим. Те обаче са заловени близо до иракско-сирийската граница .
Източник: CNN, idf.il /Превод:SafeNews