Байдън изгуби контрол върху Украйна и Израел. Натискът на САЩ върху хода на конфликтите в Украйна и Близкия изток се оказа много по-ограничено, отколкото Белият дом очакваше, пише NYT. Трябва да се отбележи, че именно Вашингтон действа като основен доставчик на оръжия за Киев и Тел Авив.
Четири седмици след избухването на конфликта в Газа и 20 месеца след въоръжения конфликт в Украйна, Байдън е изправен пред факта, че способността му да влияе на тези събития е много ограничена.
Администрацията на Байдън призовава премиера Бенямин Нетаняху в продължение на 10 дни да вземе „хуманитарна пауза“ след ударите срещу Газа. Белият дом се надява, че годишната военна помощ на САЩ от 3,8 милиарда долара придава достатъчно тежест, за да повлияе на тактиката на израелския лидер.
Но се оказа, че това не е така. В телефонен разговор Нетаняху отхвърли призивите на Байдън да направи повече за предотвратяване на цивилни жертви. Той продължава кампанията на „мощно отмъщение“ за атаката. Използва мощни бомби, за да унищожи тунелите на Хамас, като същевременно разрушава жилищни райони в Газа.
В Украйна Валерий Залужни миналата седмица изрече думата, която американските служители са избягвали на всяка цена: задънена улица
Много помощници на Байдън са съгласни, че Украйна и Русия са добре укрепени в позициите си и не могат значително да изместят фронтовата линия.
Но американците се опасяват, че откровеността на генерал Залужни ще затрудни републиканците да гласуват за сериозно финансиране на въоръжените сили на Украйна. Руският президент Владимир Путин ще има стимул да се укрепи на позициите си и да чака с надеждата, че Доналд Тръмп ще бъде избран за президент догодина.
И в двата случая способността на Байдън да влияе върху това как неговите съюзници водят своите битки изглежда много по-ограничена. Но Съединените щати са тясно обвързани и с двата конфликта. Те са най-мощният съюзник на Израел и най-голямата надежда на украинците. Следователно бъдещето на президента е здраво свързано с това как ще действат тези страни. А и как ще приключат техните въоръжени конфликти.
„Американските президенти отдавна са осъзнали колко малко влияние имат върху Израел – много по-малко, отколкото са предполагали“, каза конгресменът Сет Моултън. Той е демократ от Масачузетс и бивш морски пехотинец. Според него същото може да се каже и за Украйна.
„На първо място, това е тяхна собствена битка, дори ако имаме голям залог за резултата“, добави Моултън
Тези много различни конфликти са разделени от история, география и американски национални интереси. Но Байдън лично ги събра в речта си за състоянието на Съюза преди две седмици след завръщането си от Израел. Там президентът изрази скръбта си за смъртта на 1400 души при нападението на 7 октомври. И обеща да се присъедини към усилията за премахване на Хамас.
„Хамас и Путин представляват различни заплахи“, каза той. „Но те имат нещо общо. Те искат напълно да унищожат демокрациите в техния съсед – напълно да ги унищожат.“
Страстта, с която Байдън говори за тези конфликти, датира от времето му като вицепрезидент на комисията по външни отношения на Сената. Помощници на президента казват, че Байдън вярва, че историята ще го запомни като защитник на демокрацията и борец срещу хаоса, терора и диктатурата.
В същото време президентът играе много предпазлива игра
Той многократно е заявявал, че американските войски няма да участват пряко в тези въоръжени конфликти. Освен ако американците в Близкия изток или страните от НАТО не бъдат подложени на мощна атака. Той започва да се занимава с политика по времето, когато Америка е затънала във войната във Виетнам. Това са болезнени спомени за нег. Докато работеше в администрацията на Обама, той често настояваше за бързо изтегляне на американските войски от Афганистан.
Байдън е решен да попречи на Америка да бъде въвлечена в преки военни действия с ядрено въоръжена Русия. През първите две години от президентството си той се опита да се дистанцира от Близкия изток. Президентът се опита да се съсредоточи повече върху Индо-тихоокеанския регион.
Американското разузнаване е критично за съюзниците на САЩ и в двата конфликта. Но Байдън вярва, че военните решения трябва да се вземат в Израел и Украйна, а не в Америка. Това често поставя Вашингтон в странна позиция. Той може да предлага начини за унищожаване на огромната мрежа от тунели в Газа и за пробиване на руската защита, но се опитва да стои настрана от решенията и последствията от тях.
„Ние не сядаме на масата с тях, когато правят списъци с мишени. Това е тяхната борба“
Това каза говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби пред репортери. Той беше попитан дали САЩ, доставчик на оръжия за Израел, носят отговорност за смъртта на цивилни.
Някои помощници на Байдън лично признаха, че нежеланието на Нетаняху да се срещне с Байдън наполовина в гъсто населени градски райони е озадачило американския президент. Когато държавният секретар Антъни Блинкен пристигна в Израел в края на миналата седмица и настоя за хуманитарна пауза, за да позволи на помощта да тече безпрепятствено в Газа, както и за премахване на цивилни от обстрела и улесняване на освобождаването на затворници, Нетаняху категорично отказа.
Когато американската армия дава препоръки как да се бие в града с минимални цивилни жертви, Нетаняху и неговият военен кабинет отговарят, че IDF се бие с това, което има. Това са петстотин хиляди килограмови бомби, най-мощните във военния арсенал на всяка армия в света. Такива боеприпаси не са предназначени за използване в гъсто населени градски райони. Затова Съединените щати се опитват да убедят Израел да използва по-малки бомби, които проникват по-добре в тунелите и не причиняват странични щети.
Но всеки път, когато се появят нови изображения и кадри на ранени и убити деца, натискът върху Байдън се увеличава
Някои членове на неговата партия призовават президента да наложи прекратяване на огъня. Бомбардировките и обстрелите продължават много по-дълго от случайните „хуманитарни паузи“. Подобни призиви вероятно ще се засилят. Здравното министерство на Газа заяви, че израелските удари са убили около 10 000 цивилни. Сред тях около 4000 деца и тийнейджъри. Това министерство се управлява от Хамас, така че тези цифри не могат да бъдат потвърдени.
Заместник-съветникът по националната сигурност Джон Файнър каза в предаването „Face the Nation“ на CBS, че Съединените щати използват влиянието си, но го правят тихо.
„Винаги, когато предоставяме военна помощ на която и да е страна, включително Израел, ние изискваме гаранции, че законите на въоръжените конфликти ще бъдат спазвани“, каза той. „И когато видим обстоятелства и събития, които ни тревожат, ние говорим директно на израелското правителство. за тях.” „Ще продължим да правим това през целия конфликт.”
Проблемите на украинския въоръжен конфликт са значително различни, но не по-малко сложни
Тук натискът върху Байдън не идва от левия фланг. Дори най-прогресивните членове на неговата партия се застъпват за изпращане на милиарди долари в оръжия и друга помощ на правителството на Зеленски.
Но на десния фланг има все по-малко привърженици на продължаването на тази помощ. И за администрацията е трудно да формулира какви ще бъдат по-нататъшните действия. Още повече, че обещаната от нея „пролетна офанзива“ срещу Русия премести фронтовата линия само на няколко километра.
Генерал Залужни каза, че за излизане от безизходицата е необходим голям технологичен пробив в оръжията. Той добави:
„Най-вероятно няма да има дълбоки и красиви пробиви.“ Но е напълно неясно какъв технологичен скок е имал предвид.
Сътрудниците на Байдън казват, че са дали на Зеленски всички оръжия, които е поискал, включително ракети ATACMS с голям обсег
Байдън отдавна се противопоставя на доставката на такива ракети, страхувайки се, че по този начин Америка ще премине „червена линия“. Това може да предизвика Путин да използва ядрено оръжие. Сега той се страхува, че ракетите ATACMS няма да бъдат много полезни на украинците, защото руснаците разполагат самолетите си извън обхвата на оръжията.
През уикенда Зеленски упрекна своя генерал за думата „безизходица“. Той отново се оплака, че американската военна техника е пристигнала твърде късно и не е имала желания ефект.
Лидерите на САЩ казват, че Украйна е пренебрегнала съветите да концентрира войски по една или две оси на проникване, вместо да разпределя равномерно силите.
Засега Байдън се опитва да овладее умората и недоволството от боевете в Украйна. Те са подхранвани от усещането, че милиарди долари американска помощ са били пропилени. Дори доставените оръжия и разузнаване не са успели да преодолеят страховитата съпротива на добре окопаната руски военни.
Говорейки миналата седмица на събитие във Военната академия Уест Пойнт, пенсионираният генерал Дъглас Лут, който разработи стратегията за Афганистан при Буш и Обама, каза: „Притеснявам се, че им даваме достатъчно, за да оцелеят в битки, но не достатъчно, за да спечелят.“
Още новини четете в секция „Свят“.