В световен мащаб броят на заболелите от хронични бъбречни заболявания се увеличават с всяка изминала година. България, за съжаление не прави изключение в тази статистика. Данните сочат, че един на всеки десет души у нас страда от някакво бъбречно заболяване, а факторите за това са много.
Начинът на живот, храненето, приемът на различни медикаменти, увеличаването на диабетно болните, затлъстяването, хипертонията с недобрият контрол на кръвното налягане са само част от причините бъбречните заболявания да се срещат при все по- млади хора. Точно това подмладяване е и причината преди 15 години, 14 март да бъде обявен за Световен ден за борба с бъбречните заболявания. Главната цел е да се повиши осведомеността сред хората, защото както не веднъж сме споделяли „Превенцията е най- добрата защита!“
Бъбреците са един от жизненоважните органи в човешкото тяло. Ето защо тяхното здраве и правилно функциониране са от изключителна важност. Те са част от отделителната система на човешкото тяло, като освен да отделят токсичните вещества от организма ни и да поддържат здравословния баланс на течностите и солите в него те филтрират и нашата кръв.
Но за да разберем повече за функцията на бъбреците, кои са най- често срещаните здравословни проблеми свързани с тях, как се диагностицират и как се лекуват, екипът на SafeNews се срещна с началника на отделението по урология в Медицински комплекс „Доверие“, д-р Явор Семерджиев.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Често различни бъбречни заболявания се диагностицират късно, тъй като при голяма част от пациентите липсват съществени клинични оплаквания. Това е и причината много често те да стигат до лекар с вече установена бъбречна недостатъчност. Без да са имали преди това някакви оплаквания.
„Разбира се, има заболявания, за които се знае, че са свързани с повишен риск. Например повишеното кръвно налягане (което е масово заболяване) или захарния диабет, който също причинява тихо и постепенно бъбречно увреждане. И когато се отиде на лекар, вече се установява, че функцията не е такава, каквато ни се иска да бъде.“ споделя д-р Семерджиев.
За бъбречна недостатъчност говорим, когато е нарушена функцията на бъбреците. Какво се случва? В старанието си бъбрекът да свърши своята работа, започва да работи на по-високи обороти. Започва да произвежда повече урина, но тя не е качествена – не може да изчисти добре организма. И тук се появява една от честите заблуди. „Когато дойде пациентът, казва “Ама аз нямам проблем, ходя много често до тоалетна, при това по много урина изхвърлям.” Да, но тази урина не е такава, която може да изчисти добре организма. Бъбреците се опитват да свършат работа, произвеждат повече количество урина, но за сметка на качеството. И често това много заблуждава хората.“ казва още специалиста.