Въобразяваме, че има някаква свобода в мрежата и можем да си дращим каквото ни душа иска. Да, ама не! Не можем. Дори да си се радваме на публикация, която е неудобна за някои, не виждам, че веднага е прихваната, ограничена и на практика само двама-трима човека ще я прочетат. Мека цензура. Ако се олеем – и по-твърда. Казва ви го човек с над 15 изтрити профила и канала. Така пише Елена Гунчева-Гривова по повод ареста на собственика на Телеграм Павел Дуров.
SafeNews публикува поста ѝ без редакторска намеса:
Арестът на собственика на Телеграм във Франция е напълно логичен. От една страна, макар и френски гражданин, той е руснак. Кръвта има значение. От друга – социалната мрежа дава свобода на изразяване /не, колкото ни се иска, но повече, отколкото им се иска на тях/, което е неприемливо за новия световен ред.
У дома и стените помагат. Колкото и да плюеш своите и да извиваш гръбнак в метани пред господарите си, рано или късно ще има камшик, защото сам си се поставил в подобна роля.
В момента битката е за овладяване и на интернет.
Засега си въобразяваме, че има някаква свобода в мрежата и можем да си дращим каквото ни душа иска. Да, ама не! Не можем. Дори да си се радваме на публикация, която е неудобна за някои, не виждам, че веднага е прихваната, ограничена и на практика само двама-трима човека ще я прочетат. Мека цензура. Ако се олеем – и по-твърда. Казва ви го човек с над 15 изтрити профила и канала.
Битката е за истината. Само, че от едната страна се бият с оръжия, от другата са си взели пуканки, седят на дивана и чакат оправянето от някой. Не знаят от кого, но са убедени, че някой някога ще ги спаси.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Павел Дуров, съосновател на приложението за криптирани съобщения Telegram, беше задържан във Франция по подозрение за участие в различни престъпления, включително разпространение на детска порнография, измама, киберпрестъпления и тероризъм.
Арестът дойде след издадена заповед за арест от френски съд, който твърди, че Дуров не е предприел необходимите стъпки, за да предотврати престъпната дейност на платформата. Арестуван е късно вечерта срещу неделя, когато е кацнал с частния си самолет от Азербайджан на парижкото летище “Бурже”. Бил е придружен от жена и бодигард.
Срокът за задържане на Павел Дуров е продължен с 48 часа. Френската прокуратура обеща на 26 август да даде разяснения за причините за задържането на Павел Дуров.
Cпopeд влacтитe тoй нe e нaпpaвил нyжнoтo, зa дa cпpe пpecтъпнaтa дeйнocт.
Руското посолство във Франция изиска консулски достъп до Дуров – настоя за обяснение за ареста и гарантиране на правата му. Оттам заявиха, че страната отказвала да сътрудничи.
Telegram е популярна алтернатива на WhatsApp и други подобни приложения, често рекламирана като „алтернативна“ поради това, че често се възприема като по-малко вероятно да злоупотребява с потребителските данни за търговски цели.
Дуров, чието състояние “Форбс” изчислява на 15,5 млрд. долара, живее в Дубай от години.
Приложението Телеграм стартира през 2013 г. и в момента има повече от 950 милиона активни потребители месечно. Той създава “Телеграм” зaeднo c бpaт cи пpeз 2013 г. Идeятa зa кpиптиpaна комуникационна платформа идвa нa фoнa нa нaтиcкa oт pycкитe влacти въpxy дpyг нeгoв проект “Вконтакте” – най-популярната социална мрежа в Русия, която е аналог на “Фейсбук”. Тогава режимът на Путин го кара да закрие опозиционните общности в своята социална медийна платформа. Дуров обаче упорито отказва. Впоследстиве я продава и през 2014 г. напуска родината си.
През април 2021 г. милиардерът получи гражданство от Обединените арабски емирства, а няколко месеца по-късно взе и френско гражданство – с което на практика стана част от ЕС. Той все още се води и руски гражданин.