Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей в събота разкритикува това, което той описа като тактика на тормоз, ден след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с военни действия срещу Иран.
Някои насилствени правителства – наистина не знам за по-подходящ термин за някои чуждестранни фигури и лидери от думата тормоз – настояват за преговори“, каза Хаменей пред официални лица, след като Тръмп заплаши с военни действия, ако Иран откаже да участва в преговори за ядрената си програма.
„Техните преговори не са насочени към решаване на проблеми, те целят доминация“, каза Хаменей.
В петък Тръмп каза, че е писал до върховния лидер на Иран, призовавайки за нови преговори за ядрената програма на страната или да се изправи пред възможни военни действия, ако той откаже.
Хаменей каза в събота, че силите на тормоз имат за цел да отстояват собствените си очаквания.
„Те поставят нови очаквания, които смятат, че определено няма да бъдат изпълнени от Иран“, каза той, без да назовава Съединените щати или да се позовава на писмото на Тръмп.
В петък външният министър Абас Арагчи каза в интервю за АФП, че Техеран няма да преговаря под „максимален натиск“, въпреки че не се обърна директно към писмото на Тръмп.
Тръмп възстанови политиката си от първия си мандат на максимален натиск върху Иран след завръщането си в Белия дом през януари.
Съгласно тази политика Съединените щати през 2018 г. се оттеглиха от ядреното споразумение с Иран, официално известно като Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA).
JCPOA, сключен между Техеран и западните сили през 2015 г., предлага облекчаване на икономическите санкции в замяна на ограничения върху ядрените дейности на Иран.
През последните месеци Техеран се ангажира с дипломатически усилия с три европейски държави – Великобритания, Франция и Германия – с цел разрешаване на проблемите около ядрените му амбиции.
Въпреки това в събота Хаменей също критикува трите европейски страни за това, че „декларират, че Иран не е изпълнил ядрените си ангажименти съгласно JCPOA“.
„Казвате, че Иран не е изпълнил ангажиментите си по JCPOA. Добре, изпълнихте ли ангажиментите си по JCPOA?“ – отговори той.
Хаменей каза, че Техеран е спазвал ангажиментите си за една година, но не е имало „друг начин“, освен да се откаже от тях съгласно сделката след законодателството на парламента на страната.
Американски служители сега изчисляват, че Иран може да произведе ядрено оръжие в рамките на седмици, ако реши да го направи.
Техеран последователно отрича да преследва ядрени оръжия, подчертавайки мирния характер на своята ядрена програма.
Длъжностни лица винаги са цитирали религиозен указ, издаден от Хаменей, който забранява разработването на такива оръжия.
Миналия месец Хаменей повтори противопоставянето си на преговорите със Съединените щати, наричайки това „неразумно“ само дни след като Тръмп призова за ново ядрено споразумение.
Хаменей обвини Вашингтон, че е „съсипал, нарушил и разкъсал“ споразумението от 2015 г.
През 2019 г., повече от година след оттеглянето на Тръмп от JCPOA, тогавашният премиер на Япония Шиндзо Абе посети Иран в опит да посредничи между Техеран и Вашингтон.
Но Хаменей твърдо отхвърли възможността за преговори със Съединените щати, заявявайки, че не „смята Тръмп за човек, достоен за размяна на съобщения“.
Източник: АФП / Превод: SafeNews