Австрия върна контрола по границата с Хърватия. Новината дойде от пресконференция след разговорите между австрийския федерален канцлер Карл Нехамер и хъраватския му колега Андрей Пленкович.
Пленкович коментира рестрикцията като „временна мярка“. Според него тя е в резултата на решението на Италия.
В началото на годината Хърватия беше приета в Шенгенското пространство. На този фон България и Румъния все още чакат заради австрийското вето.
Сегашното затваряне на границите е последица на двустранните мерки, върнати и от Германия през последните дни.
В същото време стана ясно, че Австрия няма да връща контрола по границата с Италия.
„Досега няма съобщения, че натискът по италианската граница расте“, заяви Нехамер.
Според него миграционните потоци към Австрия ще продължат да се движат от изток на запад. По думите му числата „се движат в правилна посока, като са намалели драстично“.
Пленкович подчерта, че неговата страна е положила максимални усилия да спре нелегалната миграция. Същевременно той прехвърли топката към България и Гърция, заявявайки че балканският маршрут започва от тях, твърдят местни медии.
Проверки и по други граници
Проверки по границата си с Чехия въвежда Австрия. По този начин Австрия се опитва да ограничи нелегалната миграция и да попречи на трафикантите, съобщи Нова тв.
Германия от своя страна въведе преди това проверки по границите с Полша, Чехия и Швейцария.
От 2015 година Германия също проверява влизащите от Австрия хора.
Миналата седмица Полша, Чехия и Австрия удължиха срока на временните проверки по границите си със Словакия до началото на ноември.
Заради миграционната ситуация в Европа Швейцария също ще предприеме допълнителни мери по границите си.
Изключителни обстоятелства позволяват въвеждането на гранчни проверки в Шенгенското пространство, като преди това трябва да се уведоми Брюксел.
„Границите на Европейския съюз трябва да бъдат защитени и ако това не се прави както трябва, както е в момента, ние ще предприемем действия за нашите граници. Засилихме защитата на границите с Австрия, Швейцария, Чешката република и Полша, за да гарантираме, че можем да предотвратим преминаването. Има много хора, които преминават през редица европейски държави, след като са пристигнали през Средиземно море или от Балканите, и първата държава, в която подават молба за убежище, е Германия”, заяви Олаф Шолц.
България и Шенген
Нидерландия няма да свали ветото си за присъединяването на България към Шенген”. Ситуацията в момента не е променена и не виждам да се промени в краткосрочен план”. Това каза министърът по миграцията на кралството Ерик ван дер Бург.
Нидерландия няма да свали ветото си
Министър ван дер Бург отново заяви, че настоява за мисия в България, преди да бъде взето окончателното решение на страната му.
“Първо, искаме независима мисия за установяване на фактите. След това очакваме от Европейската комисия доклад, в който да пише: “Те не само приеха необходимите закони, свързани с върховенството на закона, но и ги изпълняват”.