Иван Гешев е освободен на конституционно основание за нарушаване престижа на съдебната власт. Няма как освободен на това основание да се върне като прокурор във Върховната касационна прокуратура, защото основанието е едно и също както за отделните магистрати, така и за техните ръководители. За мен това връщане би било недопустимо. Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов в предаването „Защо, г-н министър?“ по bTV.
Славов допълни, че вече бившият главен прокурор няма повече място в прокуратурата:
„За голяма част от българските граждани Иван Гешев беше делегитимиран още първите месеци, даже още преди да бъде избран на основание предишните му действия, неговите изказвания. Това, че атакуваше адвакатурата, гражданските организации, имаше недопустими действия като главен прокурор“. Той добави, че процесът през последния месец е нямало да се развие толкова бързо, ако е нямало натрупване на обществено очакване Гешев да подаде оставка или да бъде отстранен.
Правосъдният министър отново заяви, че изборът на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор не е достатъчно легитимен.
“Смятам, че останаха сериозни съмнения относно процедурата и качествените аспекти на този избор. Ще използвам моите правомощия, че да премахнем тези съмнения“, каза Славов.
„На първо място, в пленарен състав в четвъртък ще поискам произнасяне относно това дали компетентният орган за избор е прокурорската колегия, или пленума. За да тръгна да освобождавам някого, първо трябва да съм сигурен, че той е избран по правилата. Ако не се разсеят съмненията, ще заведа дело във ВАС пледирайки нищожност на взетото решение“, каза той.
Министър Славов заяви, че е трябвало да има и преценка на професионалните и нравствените качества на кандидатите за мястото на Гешев, каквото е изискването в Закона за съдебната власт.
„Начинът, по който беше избран г-н Сарафов, без да има публично заседание, без други кандидати да участват в процедурата, без преценка на професионалните и нравствените качества и без спазване на процеса, който е дължим в избора на най-високите длъжности в съдебната власт, поражда основателни съмнения за мотивите на този избор“, заяви Славов.
В петък от “Продължаваме Промяната – Демократична България” призоваха Сарафов да се оттегли от поста на временно изпълняващ длъжността главен прокурор. На 16 юни прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет избра Борислав Сарафов с осем гласа „за“ и един „против“ за изпълняващ длъжността главен прокурор до нов избор.